Zajímavá expozice je přístupná v Muzeu Bílovec nacházejícím se kousek pod náměstím až do čtvrtku 6. června„Ta výstava má i přesah do dnešních dnů, protože si můžeme uvědomit, v jak krásné době teď žijeme. Kromě toho lze vidět i to, že co se dělo ve středověku, mohlo se dít klidně také v padesátých letech za komunistického režimu,“ popisuje kurátorka Simona Lindovská.

Právě v místě mezi radnicí a kostelem – kde teď stojí socha sovětským rudoarmějcům z roku 1945 – zmiňují dobové prameny umístění pranýře. Tedy sloupu pro trestání provinilců, jehož replika z roku 1997 je rovněž součástí výstavy „Zločin a trest“.

Je doplněn i cedulkami, které dostali na krk konkrétní pachatelé, jako například: Páchala svody smilstva a cizoložstva, chodila jest s oděvem krátkým až po sedadla.

Čtěte k tématu

Ředitel kulturního centra a muzea Petr Havrlant uvádí, že se v Bílovci inspirovali výstavou uvedenou před lety v Pardubicích.

„Samozřejmě s přihlédnutím k trestným činům, přečinům i jiným událostem, které se staly v našem městě i jeho okolí,“ dodal a ještě připomněl v dané souvislosti jednoho z nejznámějších lokálních delikventů Antona Schuberta. Ten v regionu vraždil v osmnáctém století a byl za to odsouzen k lámání kolem.

„Baron Sedlnický, známý lidumil, však zmírnil jeho trest v tom, že nebyl lámán od nohou, ale od hlavy. To byl méně bolestivější způsob, který umožňoval katovi zlomit vaz hned první ranou,“ vysvětlil ředitel.

Vlastního popravčího sice Bílovec nepamatuje (jezdíval zde kat třeba z Lipníka nad Bečvou), zato šibeniční vrch mají v dobových mapách zanesen přesně. Byť ve zdejším muzeu ukazují mučící nástroje zapůjčené z expozic v Pardubicích či Slezské Ostravě, jeden vzácný originál se tu najde – popravčí meč přibližně z roku 1600 ze Solingenu v Německu. Je označený jménem Peter Munch a stylizovaným kolem na kůlu.

Rekonstrukce amfiteátru na Horečkách, Frenštát pod Radhoštěm, duben 2024.
Ve Frenštátě pod Radhoštěm rekonstruují oblíbený amfiteátr na Horečkách

„Používal ho královéhradecký kat František Hořínek, který žil v letech 1789 až 1858. Tento meč zachovala rodina jeho dcery Kateřiny Hromádkové, slavné lidové léčitelky z východočeských Sezemic,“ prozradila kurátorka.

A aby to nebylo pouze o koukání, bílovecké muzeum k výstavě „Zločin a trest“ chystá i přednášky pro veřejnost. První bude ve čtvrtek 25. dubna v 17 hodin na téma středověkého soudnictví a městského práva. Povede ji Petr Zajíček. Druhá se koná v úterý 7. května ve stejný čas a Aleš Knápek během ní seznámí posluchače s čarodějnicemi, vlkodlaky a mory děsícími Poodří.