Expozice stála 6,7 milionu korun, z toho padesát procent tvořila dotace. V letošním ročníku Grand Prix Architektů se o cenu ucházelo 255 projektů, jejichž kvalita byla na velmi vysoké úrovni. „Porota tak neměla jednoduchý úkol. Rozhodla se proto udělit ještě sedm čestných uznání autorům, jejichž práce porotce zaujala a zasloužila si ocenění,“ uvedla Klára Vejrová, členka dozorčí rady Obce architektů, která soutěž pořádá.

Ustavující zasedání Zastupitelstva města Bílovec 19. října 2022 - Martin Holub, nový starosta.
Bílovec má nové vedení města, starosta byl přitom původně náhradníkem

Martin Materna z WMA architekti při slavnostním otevření expozice v září 2021 řekl, že je rád, že mohl pomoci oživit část zámku a vrátit se tak symbolicky do svého rodného města. „Po celé dětství to pro mě bylo tajemství. Nikdy jsem nevěděl, co v zámku je. Prostě to byla budova za zdí, za plotem, takže pro mě bylo zajímavé zámek objevovat. Archeologové objasnili jeho vznik, historii a my jsme se snažili ty jejich poznatky do expozice vtáhnout,“ podotkl Martin Materna.

K TÉMATU

Národní ceny za architekturu pro rok 2022 získal projekt Kunsthalle autorů Jana Schindlera, Ludvíka Seka, Zuzany Drahotové z Schindler Seko architekti. Cenu za celoživotní dílo obdržel Václav Aulický, mimo jiné autor návrhu televizní věže v Praze na Žižkově.