Absolventi tak třeba mohou pracovat na stáži, díky které získají praxi, dlouhodobě nezaměstnaní zase mohou fungovat jako veřejně prospěšní pracovníci. Města si tyto aktivity chválí, i když to s nimi rozhodně nemají jednoduché.

Do podobných projektů se zapojilo také gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci, kde pracují čtyři lidé na veřejně prospěšných pracích. Kromě nich na gymnáziu funguje také jeden praktikant do 30 let a do gymnazijních řad také brzy přibudou čtyři absolventi-stážisti.

Podobně je na tom i tamní městský úřad. „Zatím máme přislíbeny finance na tři absolventy. Prozatím máme obsazené jedno místo, o dalších jednáme," prozradil tajemník města Rostislav Musila a dodal, že hledat takové absolventy není nic jednoduchého.

„Chtěli jsme sociálního pracovníka, který by pomáhal seniorům, ale v této oblasti lidé nemají zájem pracovat. V tomhle okrese není ani jeden absolvent, který by měl o tuto práci zájem," konstatoval tajemník.

Do dubna má město z dotací financováno dvanáct veřejně prospěšných pracovníků a s jejich zaměstnáváním bych chtělo pokračovat i poté. „Počítáme s dvanácti až patnácti lidmi, v březnu by mělo být vyhlášeno další kolo, tak uvidíme," dodal tajemník.