„Akci Čisté město provádíme jedenáctým rokem, letos už podruhé ve velkém, s žádostí o finanční grant města,“ uvedl vedoucí kroužku Radovan Rafaj a dodal, že příprava na papíře včetně mapování zaneřáděných lokalit zabrala měsíc a půl poctivé práce ve volném čase všech zúčastněných.

Po víkendu ale mohli být s výsledkem svého snažení spokojení. Podařilo se jim uklidit lokality Cvrček, náměstí, zámek a parčíky kolem, ulice Valovou a Příkopní, Slunečnou s bývalým koupalištěm, Beskydskou, přehradu, kulturní dům a hřiště. „Odpadky z těchto lokalit se podařilo zaplnit nejen obecní velkoobjemové popelnice v místech, kde jsme sbírali, ale i dalších dvanáct stolitrových igelitových pytlů. Jsme rádi, že se nám tím podařilo důstojně alespoň troškou přispět k oslavě Dne Země,“ doplnil Rafaj.

Sběrači pracovali zhruba tři hodiny, a tak jim poté přišla k duhu motivační hra Ekoposelství pro dětské účastníky, která navazovala na besedu s Květoslavem Wiltschem, členem Ochránců přírody z Oder na téma přírodní krásy Novojičínska. Potom už přišel na řadu oheň a opékání až do pozdních hodin a noční hra. „Ti, kteří chtěli přespat, se přesunuli do budovy školy, kde následovala minidiskotéka a jiné aktivity včetně občerstvení, mezi nimiž nechyběly ani sladkosti,“ uzavřel Rafaj. Akce se zúčastnilo celkem čtyřicet nadšenců z Bílovce, Velkých Albrechtic, Staré Vsi, Nového Světa, Studénky a Nového Jičína.