Mobilní schodišťovou plošinu zvanou schodolez, totiž nyní umí ovládat i městští strážníci, kteří slouží 24 hodin denně. Plošinu zpočátku obsluhovaly dvě určené pracovnice radnice, ale postupem času narůstala potřeba zaučit další obsluhu. Na strážníky padla volby z důvodu operativnosti. „Strážníci jsou šikovní a schodolez se naučili ovládat velice rychle“, pochválila strážce zákona Zdenka Peschlová, která výcvik prováděla.

Aby si strážníci vyzkoušeli chování stroje v terénu se zátěží, dělala jim figurantku pracovnice úřadu Lenka Nováková. „Nejprve jsem měla z jízdy po schodech trochu obavy, ale ty byly zbytečné, pásový podvozek jede pomalu a pojízdnou židli ještě zajišťují strážníci,“ popsala pocity Nováková. Mezi prvními absolvoval školení například strážník Jan Nikel. S figurantkou mu to docela šlo. „Jsem zvědavý, až si na židli sedne někdo mohutnější,“ uvažoval nahlas.

Schodolez koupilo město Bílovec v listopadu 2006 kvůli zajištění přístupu handicapovaných obyvatel po schodišti do kaple svaté Barbory. Náklady na pořízení plošiny činily 300 tisíc korun. Ty získalo město jako dotaci od Ministerstva kultury ČR.