Panenka je pro mnoho dětí po celém světě nejznámější hračkou. Právě proto se stala symbolem jednoho z projektů UNICEF. Zájemci mohou „adoptovat“ panenky za symbolickou částku šesti set korun. Tato částka totiž stačí na přeočkování jednoho dítěte v rozvojových zemí, a zachránit jej tak před smrtí z důvodu některé z dětských smrtelných nemocí. Ruce k dílu přiložili i v Bílovci. Maminky, společně s dětmi, ušily deset panenek, z nichž osm se již podařilo prodat. K propagaci akce sloužil nedávný koncert Otevřená náruč, který jeho pořadatelé zasvětili myšlence pomoci a naděje.

Na koncertu vystoupily dětské pěvecké soubory Skřivánek, Ptáčata, Koťata a děti ze Základní školy ve Staré Vsi. Nechyběly ani staroveské mažoretky. „Vloni jsme pořádali koncert hlavně pro maminky. Nyní jsem to chtěla posunout spíše směrem k dětem. Koncert jim mimo jiné ukázal, že se zpívá nejen pro radost, ale také proto, abychom někomu pomohli. Dětem jsme vysvětlili, proč zpívají a myslím si, že v tomto duchu podnikli jistou osvětu i rodiče, kteří o akci mají zájem,“ sdělila hlavní organizátorka koncertu Dagmar Baudyšová, učitelka prvního stupně Základní školy TGM v Bílovci.

Ušít takovou panenku není jen tak. Organizace Unicef rozesílá zájemcům o projekt přesné propozice, jak má či nemá panenka vypadat. Nesmějí být při její výrobě použity například toxické barvy, knoflíky či jiné předměty, které mohou děti spolknout. „Dvě zbývající panenky, které se nepodařilo prodat, si zatím ponecháme, protože bychom chtěli poslat Unicefu celou částku. Určitě se pro ně vbrzku najde vhodný kupec,“ dodala Baudyšová. O čtyři panenky se podělily účinkující soubory, jednu panenku si zakoupili žáci 3. B Základní školy na Komenského ulici a panenku koupil také divadelní soubor Odřivous z Bílovce. V závěru programu si všichni společně zazpívali píseň s poselstvím. Tentokrát tkvělo v naději a přání dospělých, aby bylo každé dítě zdravé, dostalo se mu vzdělání a ochrany.

V příštím roce chystají pořadatelé jinou formu propagace cílů Unicefu. „Chtěli bychom vytipovat někoho z rozvojových zemí, kdo by peníze potřeboval, a věnovali bychom je potom přímo jemu. Mohlo by to být i formou adopce,“ uzavřela Baudyšová.