Kdo by se chtěl zúčastnit Bíloveckého šlapátka, měl by rozhodně zapomenout na horské kolo s nejmodernějším vybavením, chrániče či pot pohlcující dres. Bílovecké šlapátko je totiž o jízdě na historických kolech a v dobovém oblečení. V sobotu 20. června se uskutečnil již jeho druhý ročník. A i když byl ten první, alespoň co se počasí týče, vydařenější, sešlo se na Slezském náměstí v Bílovci šestnáct dospělých a dva dětští aktéři této recesistické akce.

Velocipedisté se ke kašně na bíloveckém náměstí trousili pomalu již od půl desáté. Ten nejdůležitější aktér, organizátor Tomášek Ocásek, jenž si vysloužil od kolegů řád stříbrného šlapátka, dorazil poslední. Jednoznačně však udal směr sobotní jízdy: „Pojedeme směrem na Tísek do okolí Bílovce. Ve Lhotce zastavíme a uděláme si tam piknik. Máme připraveno víno, kávu a budeme i opékat,“ prozradil Ocásek ještě před jízdou s tím, že po pikniku se skupina na historických kolech přesune do Albrechtic. „Tam si opět odpočineme a skončíme v Bílovci. Ti silní jedinci to vydrží táhnout až do večera,“ dodal.

Nápad na historickou projížďku kolem Bílovce se zrodil v hlavě právě Tomáše Ocáska a není to tak dávno, co recesisté vyjeli na kolech poprvé. Přesně před rokem se totiž sešli velocipedisté poprvé. „Kdysi jsem chtěl do šrotu vyhodit staré jízdní kolo, ale kamarád mi řekl, že je to škoda. Že ho mám opravit a někdy si na něm vyjet. Tak jsem pobláznil pár přátel, kteří jsou ochotni dělat takovou recesi, a letos jedeme šlapátko už po druhé,“ zavzpomínal Ocásek. Současně však zalitoval, že účast na sportovně zábavné akci není větší. „Je to sice škoda, ale já si myslím, že do budoucna se to více rozjede a přidají se i další,“ zdůraznil.

Podle organizátora Tomáše Ocáska je pro veřejnost zřejmě největším problémem sehnat historické jízdní kolo. Ale i to je teď díky němu vyřešená záležitost. „Připravil jsem vloni jedenáct kol, takže je možné si kolo zapůjčit. Prostě, kdo nemá vlastní, může si ho půjčit. A co se oblečení týče, to už si každý sežene. Stačí zapátrat ve skříni po oblečení po dědečkovi,“ doplnil Ocásek.

Počasí nepřálo ani v Kopřivnici, přečtěte si: Na tisíc veteránů dorazily jen desítky vozidel