VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílovecký úřad disponuje vyvolávacím systémem

Novojičínsko - Od ledna se mohou návštěvníci na bíloveckém úřadě setkat s takzvaným vyvolávacím systémem. Tamní radnice tak reagovala na zvýšený počet žadatelů o vydání nového občanského průkazu.

29.3.2012
SDÍLEJ:

PO ZVOLENÍ určité agendy vyjede žadatelům lístek, podle kterého poznají, kdy jsou na řadě.Foto: Jiří Velký

Paní Hana ze Studénky potřebuje vyřídit nový občanský průkaz. Dříve, respektive ještě loni, stačilo vše vyřídit na matrice v místě bydliště. Od letošního roku se však začalo s vydáváním elektronických občanských průkazů, a tak musí žadatelka ze Studénky odjet do Bílovce a vše vyřídit tam, tedy v obci s rozšířenou působností.

Při příchodu na správní oddělení bílovecké radnice paní Hanu přivítá nový vyvolávací systém. Může vybírat ze čtyř přepážek Žádost o nový cestovní doklad, občanský průkaz a výdej občanského průkazu, Pokladna, výdej cestovního dokladu, Evidence obyvatel, CzechPoint a CzechPoint, ohlašovna, změna trvalého pobytu. Paní Hana proto zvolí na displeji první přepážku, systém jí vydá lístek s pořadovým číslem a jí nezbývá než čekat, až zazní zvukový a světelný signál, který jí ukáže číslo přepážky, kde je již očekávána.

Proč se Bílovec přidal k městům, jako je například Kopřivnice či Nový Jičín, a pořídil nový systém? Jeho správní obvod se totiž po novém roce rozšířil ze 7500 obyvatel na současných 26 000 obyvatel. „Zavedením nové technologie pořizování žádostí se také prodloužila doba odbavení klientů, neboť úřednice musí sama fotografovat občana pro účely vydání občanského průkazu,“ uvedl bílovecký starosta Petr Klimek. Další nepříjemnou zprávou je, že je nyní v provozu pouze jedno kombinované pracoviště, které umožňuje podání žádostí o občanské průkazy i cestovní doklady. „S ohledem na vyšší počet klientů bude, po drobných stavebních úpravách, zprovozněno pro klienty ještě druhé pracoviště, a tímto se sníží doba čekání. V současné době je na všech obecních úřadech obcí s rozšířenou působností v České republice situace obdobná,“ konstatoval Petr Klimek.

Vyvolávací systém funguje také na městském úřadě v Novém Jičíně, a to od roku 2003. Setkat se s ním mohou lidé na odboru vnitřních a sociálních věcí, na pokladně úřadu na Divadelní ulici nebo na odboru dopravy a silničního hospodářství. „Jsme určitě spokojeni. Nejde ani tak o zkrácení front, jako o to, aby se lidé nepředbíhali a nevznikaly tak zbytečné konflikty,“ vysvětlila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Ani úřad v Kopřivnici nezůstal pozadu. Vyvolávací systém zde funguje od roku 2006. „Pro vydávání průkazů je doslova nutný. Tato pracoviště by nápor klientů bez tohoto systému nezvládala,“ potvrdila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková. Výhodou pro žadatele je, že vždy ví, kde a za jak dlouho budou odbaveni, kolik klientů je před nimi a že je nikdo nepředběhne. „Zkušenosti jsou tedy velice dobré,“ dodala na závěr Lucie Petříčková.

Autor: Věra Růčková

29.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení