„V letošním roce jsme po dlouhé době opět přihlásili zámeckou kapli sv. Hyacinta do Noci kostelů. Pokud to tedy situace spojena s epidemií covid-19 dovolí, mohou návštěvníci, dodržující stanovená pravidla, zavítat v pátek od 19 do 23 hodin nejen do kaple, ale i do zámku,“ zve veřejnost kastelán zámku Eduard Valeš a dodává, že na programu bude povídání o velmi záhadné baronce Wágnerové z Wagensfeldu. Je možné, že při večerní procházce zámkem potkáte třeba barona Václava Karla Sedlnitzkého – stavitele barokního zámku, zámeckého kaplana Franze Polze nebo další obyvatele tohoto barokního zámku.

Rekonstrukce, obnova i úklid

V době uzavření proházel zámek, stejně jako každý rok, další postupnou obměnou. „Po loňském ukončení sezóny byla vyměněna další část nevyhovujících oken za repliky původních, které byly vyrobeny na základě dobových fotografií. V prohlídkové trase jsme vybudovali dámský budoár a nově jsme doplnili také pracovnu baronky Margarety Sedlnitzké o psací stůl z počátku minulého století a další kusy nábytku. Pověsili jsme rovněž nové závěsy a další obrazy majitelů zámku,“ pokračuje kastelán, který se spolu s kolegy připravoval na otevření zámku důkladně a po všech stránkách. Kromě přípravy expozic a prohlídkové trasy museli společnými silami posekat trávu, vyčistit průjezd od listí i pavučin, vyvětrat panské pokoje, vysát všechny koberce, provést drobné opravy a další. Díky tomu se dnes zámek, zámecká zahrada i kaple sv. Hyacinta doslova blýskají a čekají na své první návštěvníky.

„Zámek je to, co nás bílovecké stmeluje. Je to místo, kam většina z nás ráda chodí, kde se potkáváme při nejrůznějších akcích a užíváme si pestrý program, který kastelán zámku spolu s kolegy přichystá. Mít v obci zámek znamená spoustu starostí, ale i radostí. Pokud však máte kastelána, který pro zámek doslova dýchá, jde vše mnohem lépe a radostněji,“ reaguje starostka města Bílovce Renata Mikolašová.

Panské pokoje byly dovybaveny nábytkem.Panské pokoje byly dovybaveny nábytkem.Zdroj: archiv zámku

Nová zámecká galerie a expozice středověku

A na jaké novinky se letos můžeme těšit? „Od 12. června bude otevřena nová zámecká galerie, která vznikla pod záštitou paní Rosany de Montfort. Ta zároveň v tento den představí i prodejní výstavu svých obrazů a obrazů Romany Štrync pod názvem „Romy & Rose“. V průběhu slavnostního otevření galerie proběhne také dražba obrazu. Výtěžek bude věnován depozitu Kočičí dům u Mourečka, který spadá pod organizaci Cat World,“ vysvětluje Eduard Valeš a dodává, že letos by měla být zpřístupněna také nová expozice středověku ve sklepení zámku. Modernizace se dočkala rovněž myslivecká expozice, a tradiční expozici historických kol má již připraveno i Bílovecké Šlapátko.

„V letošním roce nám také Národní památkový ústav uchystal jedno malé překvapení – přesunul tradiční Hradozámeckou noc na sobotu 31. července. Ale jsme připraveni, letos v duchu Hraběcích malířů. Návštěvníci se mohou těšit na zámecký kabaret s názvem Podivuhodné sny zámeckého malíře Salamona Schulmana a na vědomostní soutěž Toulky bíloveckou historií připomínající formát populární televizní soutěže O poklad Anežky České. Pro vítěze máme připraveny opravdu velmi hodnotné ceny. Stateční soutěžící se mohou od 1. června hlásit prostřednictvím e-mailu kastelána zámku: eduard.vales@post.cz. Na závěr sezóny pak máme připravenu opět ukázku takzvané živé historie. V sobotu 28. srpna se přesuneme do Bílovce roku 1918. Ve spolupráci s KHV Fenix z Nového Jičína a Zámeckou divadelní společností přiblížíme události, které se ve městě odehrály na přelomu října a listopadu roku 1918,“ uzavírá povídání o letošní nabité sezóně bíloveckého zámku jeho kastelán.