Zámek, nacházející se v centru města je jednou ze sedmi nemovitých kulturních památek na území Bílovce zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Jedná se o renesanční budovu ze šestnáctého století, která je součástí nově rekonstruované městské památkové zóny.

Budova je sice udržovaná, ale neobydlená. Město zatím nesehnalo dostatek finančních prostředků, aby se pustilo s vybraným partnerem do realizace projektu Revitalizace bíloveckého zámku. „Na projekt Revitalizace bíloveckého zámku máme zpracovanou projektovou dokumentaci se stavebním povolením, které je stále platné. Pořád se počítá s tím, že by to mělo být nějaké hotelové zařízení se zázemím, ale brání tomu obrovské finanční náklady, jenž by si to vyžádalo,“ informovala starostka Bílovce Sylva Kováčiková s tím, že bez partnera se projekt nepodaří uskutečnit. Město si nemůže dovolit takovou finanční zátěž. „Vyloženě čekáme na partnera, který s námi do toho půjde. Vyhledáváme jej už asi pět let a vždycky to je takové, že někdo přijde, už se nám zdá, že se začne konečně něco dít a zase se to nezrealizuje. Nyní se nám opět podařilo nějakého partnera najít, takže čekám na plánované setkání. V současné době je však předčasné mluvit o realizaci projektu,“ připomněla Kováčiková.

Součástí zámku jsou také zámecké zahrady, nádvoří a víceúčelový prostor v současnosti využívaný jako amfiteátr. O zámek se stará město, i tak je ale vidět, že budově chybí lidská přítomnost. „Jediné, čím by mohl chátrat, tak tím, že není trvale využíván. Všechno bylo sanováno, tahle památka je ve velmi dobrém stavu. Každý dům, který opustíte, bude časem chátrat. Zub času se projevuje tím, že zámek stojí a nic se s ním neděje,“ uzavřela Kováčíková. (vru)