Desítky dětí i starších obyvatel mířily ve čtvrtek 10. června do areálu zámku v Bílovci. Po dlouhé době se totiž tento objekt stal přístupným veřejnosti. Důvodem byla akce nazvaná Malá barokní slavnost, věnovaná době barokní.

Návštěvníci se tak již na nádvoří zámku mohli setkat se zmíněnými zámeckými dámami, ale nechyběli tam ani rytíři. Uvnitř zámku visely na stěnách kresby žáků škol a tabule připomínající dobu baroka i barokní stavby, například na Fulnecku. Historii přiblížilo loutkové divadlo i přenáška Radima Bejlovce, profesora bíloveckého gymnázia. Navíc si každý, kdo měl zájem, mohl něco vytvořit ve výtvarné dílně.

Za vším stál nápad zorganizovat společnou akci všech tří základních škol v Bílovci a tamní základní umělecké školy. „Spolupracovali jsme při tom s památkovým ústavem i místním kronikářem Zdeňkem Kuchtou, který nám dal povídání o historii Bílovce,“ sdělila Lada Majerová, učitelka výtvarné výchovy na základní umělecké škole.

Živo bylo také na nádvoří zámku. „Připravili jsme tady s dětmi různé lidové hry, z nichž některé se hrály i v období baroka,“ uvedla hlavní organizátorka akce Irena Hudcová ze Základní školy Komenského v Bílovci. Podle ní byla prvotním cílem a nápadem snaha oživit bílovecký zámek. „Myslím, si, že by určitě stálo za to alespoň to nádvoří využívat pro nějaké jarmarky a podobně,“ podotkla.

Jednou z dam, jejichž kostýmy mohli návštěvníci obdivovat, byla Eliška Římanová z 9. B. Základní školy Komenského v Bílovci. „Určitě by se mi líbilo žít v té době. Bylo to trochu jednodušší než dnes. Myslím si, že lidé měli více času si užívat. Umění té doby bylo úžasné. Dnes už je to hodně umělé, abstraktní. Tehdy vše vycházelo z reálna. Vidět je to třeba na obrazech,“ pokusila se o srovnání mladá dívka.

V podvečer, zhruba po dvou hodinách, se akce chýlila ke konci. Její organizátoři neskrývali pocity spokojenosti nad tím, kolik lidí se přišlo podívat. „Pokud na tu dnešní akci budou kladné ohlasy, chtěli bychom zde příště představit třeba gotiku nebo renesanci. Domnívám se, že ta období lidé vcelku moc neznají, tak by se jim to tak mohlo přiblížit. Nejsem přesvědčena o tom, že se najde investor, který to zachrání. Ale kdyby se to začalo oživovat menšími akcemi, lidi by sem určitě rádi přišli, tak jako dnes,“ uzavřela Irena Hudcová s tím, že, stejně jako mnoho dalších čtvrtečních návštěvníků, na zámku nikdy předtím nebyla.