Slavnostní otevření zámku, který je čerstvým držitelem titulu Památka roku 2021 Moravskoslezského kraje, se uskuteční v neděli 1. května v 11 hodin.

Podle něj se návštěvníci mají na co těšit. „Opět jsme vylepšili prohlídkovou trasu zámku. V hraběcí pracovně byla zřízená malá erbovní galerie, ve které jsou zastoupeny erby všech významných šlechtických návštěv na našem zámku v letech 1780 až 1918. Do velké jídelny a loveckého salonku jsme vrátili některé obrazy i další kusy původního nábytku. Jde například o krásné vyřezávané židle z konce 19. století, psací stůl nebo vysokou vitrínu na porcelán. Z obrazů mohu jmenovat kardinála Lva Skrbenskho z Hřiště, rodáka z nedalekých Hukovic, portrét hraběnky Idy Sedlnitzké z Choltic nebo původní fotografii posledního šlechtického majitele bíloveckého zámku,“ přiblížil novinky v expozici zámku Eduard Valeš a dodal, že na jaře byly opraveny také poškozené části historického nábytku.

Varroc Lighting Systems, ilusrtační foto.
Čerstvě! Firma Varroc Lighting Systems zřejmě změní majitele, co to přinese?

„V červnu by měla začít výstava Po stopách Karla Maye, která se koná ve spolupráci s Národním muzeem v Praze,“ poznamenal Eduard Valeš a přidal, že tvůrce známých příběhů o Vinnetouovi se znal docela dobře s majitelem bíloveckého zámku Zikmundem Sedlnitzkým, s nímž byl například lázních v Karlových Varech.

Eva Ševčíková, ředitelka Kulturního centra Bílovec, doplnila, že okruh komentovaných prohlídek, které začínají vždy v 11,12,13,14 a 15 hodin, je letos rozšířen o nově vzniklou expozici Skrytého středověku. „Její prohlídka bude každou sobotu od 16 hodin. Kapacita návštěvníků je však omezená a zájem čím dál větší, proto je dobré si místo zarezervovat dopředu,“ upozornila s tím, že tato nová expozice návštěvníkům nejstarší dějiny původního bíloveckého hradu a dnešního zámku prostřednictvím modelů, graficky zpracovaných textových a obrazových informací a scénického osvětlení.

Sad Dr. E. Beneše s Ringhofferovou vilou v Kopřivnici.
Zátopek by koukal. Na jeho počest se v Kopřivnici nepoběží, ale bude se tančit!

Veřejnosti je od 1. května zámek přístupný každou sobotu a neděli od 11 do 16 hodin. Letos poprvé také ve středu od 14 do 16 hodin, kdy bude otevřena zámecká galerie, expozice historických kol a expozice historie bíloveckého kina. Novinkou je také zpřístupnění nádvoří bíloveckého zámku turistům a zájemcům v průběhu celého týdne, a to po vyzvednutí klíče v informačním centru. V prostorách navazujícího letního kina si návštěvníci mohou prohlédnout nové lapidárium. (ipa)