VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biskup ocenil novojičínské farníky

Biskup oceňuje farníky pravidelně od roku 2011, a to u příležitosti slavnosti sv. Hedviky, patronky ostravsko-opavské diecéze. I tentokrát putovalo několik ocenění na Novojičínsko.

19.10.2016
SDÍLEJ:

Biskup František Václav Lobkowicz při mši. Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Biskup František Václav Lobkowicz udělil v sobotu 15. října, v předvečer svátku sv. Hedviky, ocenění 32 mužům a ženám, kteří svůj život věnovali obětavé a nezištné službě církvi. Medaili sv. Hedviky a pamětní list s poděkováním převzali například dlouholetí varhaníci, kostelníci, manželský pár, tři kněží a lidé, kteří působí v Charitě nebo svůj čas věnovali péči o kostel.

VĚŘÍCÍ I KNĚŽÍ

Ocenění dostalo také několik farníků z Novojičínska. Byla mezi nimi například Kamila Ambrožová, rodačka ze Spálova, jež byla oceněna za angažovanost ve farnosti a obětavou pomoc při opravách kostela. Bývalá místostarostka obce aktivně podporuje nejen život v obci, ale i dění ve farnosti. I díky ní farnost získala dotace na opravu kostela. Ceněna je také její vstřícnost a ochota při spolupráci se stavebním odborem biskupství.

„Za obětavou kněžskou službu byl oceněn osmdesátiletý duchovní Michal Petr. V pastoraci působí pětapadesát let, prošel dvacet různých farností a přes svůj vysoký věk je stále zapojen do duchovní služby ve Španělské kapli v Novém Jičíně. Je oblíbeným zpovědníkem a obětavě také navštěvuje nemocné," přiblížil dalšího vyznamenaného Pavel Siuda, mluvčí Biskupství ostravsko-opavského.

Již třináct let je kostelníkem v novojičínské Španělské kapli František Holeňa, jenž byl odměněn nejen za dlouholetou obětavou službu kostelníka, ale i za příkladný křesťanský život. „Svou službu rozšířil později i na farní kostel. Jako spolehlivý pomocník každý týden obětavě organizuje úklid farního kostela, do kterého se sám aktivně zapojuje. Vedle péče o kostel rád poslouží jako lektor a ministrant. Svou obětavostí, horlivostí a láskou k Bohu je příkladem pro ostatní věřící," vyzdvihl dalšího oceněného mluvčí diecéze.

Ve farnosti Štramberk zřejmě není aktivnějšího farníka a patriota města než je Augustin Hykel. „Možná to byla nepřízeň minulého režimu, která přivedla pana Augustina k zednickému řemeslu. A on jako mistr svého oboru i jako štukatér, se celý život aktivně podílí na stavebních akcích farnosti města Štramberk i širokého okolí," řekl o dalším farníkovi Pavel Siuda. Letos osmdesátiletý muž přitom stále vykonává funkci kantora a žalmisty, byl sólistou chrámového sboru a dosud vede zpěvy při pohřbech. Od mládí je spjat s trampskou skupinou Ogaři.

Oceněn byl i psycholog Karek Jurek, jenž se narodil v roce 1924 v Tiché jako jedno z devíti dětí. Až do svých 85 let hrál na varhany v kostele sv. Prokopa a Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem.

PRÁCE V CHARITĚ

Věru Londinovou odměnil biskup za dlouholetou činnost v Charitě Studénka. Jako důchodkyně v ní pracovala od roku 1992 jako dobrovolník, poté jako zdravotní sestra v charitní ošetřovatelské službě. „Lidé, ke kterým dojížděla, si ji velmi oblíbili pro její profesionální a empatický přístup. Pro každého měla vždy dobré slovo a s trpělivostí dovedla vyslechnout jejich problémy. V současné době pomáhá v případě potřeby prací přímo v terénu, ale také radou a modlitbou," vyjmenoval zásluhy další oceněné Pavel Siuda.

Sedmdesátiletý otec Jiří Šenkeřík pochází z početné rodiny z Tošovic. Knězem je úctyhodných čtyřicet let, nyní působí jako výpomocný duchovní ve farnosti Bernartice nad Odrou. I přes svůj zhoršený zdravotní stav se stále snaží obětavě pomáhat ve farnosti Starý Jičín a také jako zpovědník novojičínského děkanátu. „Mám rád své kněžské povolání a chtěl bych v něm vytrvat s pomocí Boží až do smrti," napsal jednou otec Jiří.

Autor: Simona Mikšová

19.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení