Takzvané vítací tabule se stávají součástí mnoha měst i obcí. Už brzy se objeví také v Bítově. Začátkem roku totiž obec vyhlásila už druhou veřejnou soutěž na vytvoření návrhu vítací tabule. Měl na ní být znak obce a text, který by oslovil přijíždějící návštěvníky.

Bítov už tuto soutěž vyhlásil dříve, ale v prvním kole nebyl žádný návrh vybrán. Starosta Bítova Tomáš Richter k tomu řekl: „Nebylo rozhodnuto, zastupitelé se shodli na tom, že návrhy neodpovídaly představám zastupitelů obce." Proto bylo ohlášeno další kolo, ze kterého už vítěz vzešel. Autorem vítězného návrhu se stala Martina Kubínová z Bítova, která za svůj projekt obdrží tisícikorunovou odměnu.

A jak bude samotná cedule vypadat? „Paní Kubínová předložila vítací tabuli dřevěné konstrukce, na které je vyobrazen znak obce s logem Vítejte v obci Bítov. Kromě toho tam jsou znázorněny motivy, které jsou součástí historie obce. Je tam zobrazena tvrz, větrný mlýn a vodní mlýn. Podle historických pramenů totiž v Bítově tyhle stavby byly," přiblížil podobu tabule starosta obce s tím, že do druhého kola bylo přihlášeno asi dvanáct návrhů. Zastupitelé vybírali také z návrhů, které přišly do prvního kola.

„Rozhodli jsme se, že je tam zapojíme, přestože jsme z nich nevybrali. A dodatečně nám přišly ještě další návrhy," podotkl Tomáš Richter, který ještě dodal, že do soutěže se nezapojili pouze místní občané, ale také třeba školy z okolí. „Přišly nám návrhy ze školy designu z Opavy a dokonce i od Frýdku-Místku," zmínil se starosta. Vyhrát mohl jen jeden, ale i přesto neodešli ostatní účastníci s prázdnou. Za svou snahu byli alespoň symbolicky odměněni propagačními materiály obce.

Na výrobě tabule se budou podílet také pracovníci, kteří v obci dělají veřejně prospěšné práce. „Máme tady některé dřevěné prvky, které nám zbyly ještě z instalace dětského hřiště, tak to chceme použít. Máme i nějaké kovové profily z oprav na místním hřišti. Odbornější věci zhotoví stolaři," objasnil výrobu nové tabule Tomáš Richter. Obec do tabule nechce investovat závratnou finanční částku. Starosta k tomu dodal: „Ceny těch tabulí se různí. Některé obce za to dávaly deset, patnáct tisíc, ale my to chceme za méně finančních prostředků. Já předpokládám, že výroba a montáž jedné tabule přijde na pět tisíc."

A kdy by mohly být nové vítací tabule na začátku a na konci obce instalovány? Bítovští by je měli rádi na svých místech do počátku nebo do poloviny dubna. V té době bude totiž v obci probíhat tradiční krmáš a do Bítova se sjedou návštěvníci z širokého okolí.