VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blíží se spor o milion korun ve Frenštátě ke konci?

Vleklý spor kvůli milionové pokutě mezi dvěma bratry a městem Frenštát pod Radhoštěm možná v dohledné době skončí. Může za to i nález Ústavního soudu České republiky.

1.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Případ začal v únoru 2011, kdy zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm odsouhlasili, že dva bratři mají zaplatit jeden milion korun smluvní pokuty za nedodržení podmínek kupní smlouvy při koupi pozemků v centru města, uzavřené v červenci 2008.

Bratři se hájili tím, že podmínky nemohli dodržet kvůli tomu, že jim Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nedodal potřebné stanovisko.

Město trvalo na zaplacení pokuty, advokát zastupující kupce argumentoval neplatností dodatku o smluvní pokutě, neboť ten tam připsal o vlastní vůli tehdejší starosta Stanislav Hrabovský. Nastala série soudních jednání, která vždy dala za pravdu kupcům pozemku, jenže Ústavní soud České republiky se přiklonil na stranu města a veškerá předchozí rozhodnutí zrušil. Vše by se tak mělo vrátit k okresnímu soudu.

Šance na smír žije

„Jsme tedy po více než čtyřech letech zpět na bodu nula. Přestože poslední rozhodnutí pro nás bylo příznivé, Ústavní soud svým rozhodnutím pouze sdělil, že pokuta byla sjednána platně a nikoliv neplatně, jak tvrdil advokát bratrů. Právní zástupce, který město zastupoval při stížnosti podané k Ústavnímu soudu České republiky upozorňuje, že vůbec není dáno, jak to dál bude probíhat," uvedl k věci zastupitel Tom Káňa, jenž se živí jako právník. Upozornil, že město čeká pravděpodobně další maraton, který může skončit jakkoliv.

„Na druhé straně byli bratři osloveni, zda by měli zájem se bavit na téma, že by město ten pozemek koupilo zpátky. Z jejich strany zaznělo, že ano, ale pokud bude ukončen tento spor. Myslím si, že máme dobrou pozici, abychom nyní začali jednat, protože obě strany v tuto chvíli neví, na čem jsou," podotkl Tom Káňa.

Vyžití pro mladé

Podle něj je zřejmé, že když město spor o zaplacení milionové pokuty zastaví, kupci budou ochotní bavit se s městem o tom, co bude s pozemkem dál.

„Dělají dost činností pro vyžití zejména mladší generace a je povinností města takovým podnikatelům vycházet vstříc," naznačil Tom Káňa.

K jeho názoru se přiklonila i starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová, jež sdělila, že se věcí zabývala rada města, která doporučuje dohodu. V podobném duchu se vyjádřili také zastupitelé Alois Jaroš a Karel Míček.

„Pokud existuje možnost, tak bychom to měli koupit. Město to může využít. Oni dělají dobrou práci, brzdí je to a možná mohou ty peníze využít jinak," řekl k věci Karel Míček.

Starostka Zdeňka Leščišinová ještě přečetla doporučení právního zástupce města, jenž nabádá k tomu, aby se smluvní strany odpovědně zabývaly kompromisním narovnáním sporu, tedy cestou vzájemné dohody. Jinak hrozí riziko dalšího zdlouhavého řešení věci. Zastupitelé pak většinou hlasů odsouhlasili, aby vedení města s bratry jednalo o možnosti smluvního urovnání věci.

Autor: Ivan Pavelek

1.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení