Problém s kormorány je již letitý. „Obrana proti těmto enormně dravým opeřeným rybářům je stále obtížnější a nákladnější,“ uvedl před pár lety Ladislav Schwaller, ředitel společnosti Chov ryb Jistebník a upozornil již tehdy, že kormoráni nedrancují jen rybníky, ale pouštějí se za lovem i do jezerních a říčních vod.

Nálety kormoránů přednedávnem zaznamenali rovněž rybáři, kteří se starají o úseky na řekách Odry, Lubina i Jičínka. Stávalo se tak tehdy, když rybníky zcela zamrzly a draví opeřenci se proto přesunuli na vodní toky, kde se navíc kvůli regulaci ryby neměly kde schovat. Rybáři navíc měli dlouhou dobu svázané ruce a kvůli ochráncům přírody dlouho nemohli účinně zasáhnout. „Teď už je můžeme střílet,“ uvedl Ladislav Schwaller.

Totéž potvrdil také Petr Vrbica ze studéneckého rybářství Denas. „Máme povolení kormorány střílet. Škody teď jsou sice zhruba stejné, ale pořád jich přibývá. I když už ten nárůst není tak velký jako kdysi,“ pokračoval Vrbica a potvrdil, že kormoráni se i letos zdržují na více lovištích, a to jak na rybnících, tak řekách. O nějakém vyčíslení škody ale Vrbica nechce hovořit. „Uvádět nějaké cifry by bylo zavádějící, takže to nemá smysl,“ uzavřel.