„Snažíme se napomoci tomu, aby byla zachráněna vážka. Kvůli rozmnožení jistého rostlinstva začala prudce ubývat. Děti pomáhají svou prací, je to pro ně velká výzva, ale pracují s usilovnou chutí,“ popisovala činnost na obnaženém dně rybníka Vlaďka Strnadová, učitelka se Základní školy Npor. Loma v Příboře.

Akci svolal žákovský parlament a vyrazili na ni děti ze šestých až devátých tříd. „Krása, zrovna jsem nesla mloka a zapadla do vody,“ svěřila se jedna z účastnic. „Žáby jsem ještě nechytal,“ podotkl jiný brigádník. „Nebojím se chytat žáby!“ navázala spolužačka. „Já dneska našel raka,“ chlubil se další klučina.

K nehodě došlo před Velikonocemi, v sobotu 30. března, okolo 16.10 hodin. Stalo se v ulici Pod Markem. 
Cyklista na elektrokole srazil ve Frenštátě dívku. Policie hledá svědky nehody

Kamarádi, kteří se střídali s vyvážením obsahu dna rybníka se pak shodli, že brigáda byla sice únavná, ale užívali si ji. Gumáky měli všichni zablácené až po kolena, o rukavicích ani nemluvě, mnozí byli od bláta také na rukávech a kalhotách. S dívkou skoro až po kolena v bahně sehrály další dvě scénku na téma „tahání řepy“ a musely opravdu zabrat.

Milan Konvička z organizace Českého rybářského svazu v Příboře zmínil, že Borovecké rybníky jsou „ojedinělé zařízení“ vyhrazené pro chov ryb potřebných pro rybářské revíry. „Naší hlavní rybou je candát a doprovodnými ostroretka stěhovavá a kapr. Začínáme taky s amurem,“ poznamenal.

Nové a letos už otevřené hřiště u ZŠ Dlouhá 56, 3. 4. 2024.
V Novém Jičíně už otevřeli první školní hřiště. O měsíc dřív než ostatní

Aleš Dolný, vedoucí katedry ekologie a biologie na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, upozornil na fakt, že Borovecké rybníky umožňují kromě chovu šupináčů přežít i řadě vzácných ohrožených druhů organismů. „Suplují vlastně i funkci přírodních mokřadů. A co je důležité, vyskytuje se tady téměř padesát druhů vážek, což je více než šedesát procent ze všech druhů těchto živočichů v Česku. A je to právě toto místo, kde se vyskytuje více druhů vážek než v celé Chráněné krajinné oblasti Poodří,“ zdůraznil Aleš Dolný.

Doplnil, že prostředí Boroveckých rybníků je specifické i díky tomu, že se tady chová plůdek ostroretky, takže se tu vytvořily nádrže s velmi čistou vodou a dostatkem vodních rostlin. „Je to ideální prostředí pro život vážek i jiného vodního hmyzu,“ uzavřel.