Jednou z nejnižších produkcí směsného komunálního odpadu v rámci celé České republiky se může pochlubit město Fulnek.

S produkcí odpadů 104,1 kilogramů na jednoho obyvatele tak dosáhlo nejen na prvenství v kraji, a to v kategorii města nad 5 tisíc obyvatel, ale patří také k finalistům v celorepublikovém měřítku.

Ve druhé kategorii, tedy obce od 1001 do 5 tisíc obyvatel, zvítězila obec Rybí s produkcí 79,7 kilogramů komunálních odpadů „na hlavu", čímž obhájila skvělý výsledek z minulého ročníku.

„Musím říci, že nás to překvapilo, ale jsme velice rádi," řekla Novojičínskému deníku starostka obce Marie Janečková, která dále doplnila: „Myslím si, že je to i systémem, kdy si lidé za odpad, který opravdu vyprodukují, platí, a tím je to motivuje k většímu třídění."

V OBCI TŘÍDÍ VŠE, CO SE DÁ

Papír tak často končí v modrých, sklo v zelených a plasty ve žlutých kontejnerech anebo v pytlích stejné barvy, jež jsou zdarma k vyzvednutí na obecním úřadě. Tímto sběrem však v obci ještě zdaleka nekončí.

Mimo to mohou Rybští odkládat na k tomu určená místa také vysloužilé tonery, úsporné zářivky a žárovky, textil, hliník, použité oleje z domácností nebo další elektro odpad. K likvidaci nejrůznějšího bioodpadu ze zahrádek zase slouží kompostéry, v popelnicích tak mnohdy končí jen takový odpad, který se nedá dále vytřídit.

Podle rybské starostky většina lidí využívá možnosti třídění odpadů, ještě se stále ale najdou i takoví, kteří to příliš neřeší. „Chceme, aby na skládkách končilo co nejméně odpadů, protože je to do budoucna opravdu velký problém. To by si měli všichni uvědomit," uzavřela Marie Janečková.

Moravskoslezskou kategorii obcí do jednoho tisíce obyvatel pak opanovala Luboměř, která ročně vyprodukuje 60,7 kilogramu směsných odpadů na obyvatele.

VÝSLEDKY BUDOU ZNÁMY ZA PÁR DNÍ

Ocenění Odpadový Oskar vyhlašuje již druhým rokem spolek Arnika, jehož odborníci v soutěži nejen posuzují množství vyprodukovaného odpadu, ale i další faktory, jakými jsou například podmínky pro třídění, možnosti třídění bioodpadu nebo ekonomická hlediska odpadového hospodářství.

Krajské výsledky jsou již známy, na ty celorepublikové si však musíme ještě chvíli počkat. Úspěšné obce s nejnižší produkcí odpadů za celou Českou republiku vyhlásí organizátoři koncem listopadu na konferenci k předcházení vzniku odpadů pořádané Ministerstvem životního prostředí.