Muž ve věku něco málo přes jednačtyřicet let vyučený v oboru, který je už na úřadu práce přihlášen rok a půl a průměrně bere podporu v nezaměstnanosti necelých pět a půl tisíce korun. Tyto atributy má podle posledních čísel ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nezaměstnaný člověk na Novojičínsku. K poslednímu březnu jich bylo v evidenci rovných 8657, což je o dvě stě méně než na konci února. Míra nezaměstnanosti klesla o dvě desetiny, na aktuálních osm procent, což je po Frýdecko- -Místecku (7,9%) nejméně v Moravskoslezském kraji.

„Za poklesem nezaměstnanosti stojí především sezonní práce, které se rozjely v průměru o měsíc dříve. Velkou šanci získat zaměstnání měli pracovníci ve stavebnictví, lesnictví, zahradnictví, v kamenolomech a zemědělství, ale také v lázeňství, hotelnictví, gastronomii, turistickém ruchu či v oblasti pomocných a úklidových prací," vysvětlila Kateřina Beránková, tisková mluvčí MPSV. Konkrétně na Novojičínsku byla v březnu nejčastěji hlášena volná pracovní místa v profesích uklízeči veřejných prostranství, realitní makléři, prodavači, stavební zámečníci, kuchaři, nástrojaři, zedníci, dlaždiči, montéři a truhláři.

Úřad práce disponoval v okrese k 31. březnu 546 pracovními nabídkami, a jedna tak připadala na šestnáct uchazečů. Při bližším pohledu na náš okres je zjevné, že největší nezaměstnanost je stále na Odersku, ale pokud se bude situace na trhu práce ubírat stejným směrem jako poslední dva měsíce, mohla by i zde její míra klesnout pod deset procent. Nejlepší čísla vykazují Frenštátsko, Kopřivnicko a okolí Nového Jičína, kde je nezaměstnanost pod hranicí osmi procent.

Pozitivní zpráva je, že oproti stejnému období loňského roku je v evidenci úřadu práce letos méně absolventů škol a mladistvých, a to o více než 150. Konkrétně je jich letos 433, což představuje zhruba pět procent všech nezaměstnaných.