O případném prodeji kulturního domu v Děrném se začalo hovořit na posledním zasedání fulneckých zastupitelů při projednávání bodu týkajícího se redukce nemovitého majetku. Město Fulnek si totiž nedávno, podobně jako některá jiná města, nechalo udělat ekonomickou analýzu, z níž vyplynulo, že by se mělo zbavit majetku, který nepotřebuje a který by do budoucna pro město znamenal náklady navíc.

V seznamu se objevily zejména byty, ale také třeba nevyužívaná budova základní školy ve Stachovicích, místní části Fulneku. Bývalý starosta Fulneku, dnes zastupitel Jiří Dener, se nechal slyšet, že podle něj by v seznamu měl být rovněž kulturní dům v místní části Děrné. „Jsem pro to, aby tato budova byla zařazena mezi problematické budovy," řekl Jiří Dener. Proti tomu se ale postavil zastupitel Petr Daňa. „Vím, jaká byla jednu dobu situace v Lukavci. Děrné by tak bylo bez kultury," upozornil Petr Daňa.

Zastupitel Dener ale přidal argumenty, které jej vedou k úvaze o prodeji kulturního zařízení v části, kde bydlí například starostka Fulneku. „Říkám to proto, že vím o několika lidech, kteří tam chtěli třeba udělat pohřební hostinu, a nakonec to tam nedělali, protože tam nic není. Není tam žádné vybavení, aby se tam cokoli mohlo konat. Proto říkám, že ten objekt je pro město jen zátěží," zdůraznil Jiří Dener.

Zachrání kulturák dotace?

Toho podpořil i bývalý místostarosta Jaroslav Štekbauer. „Před dvěma lety jste nám vyčítali, že návrh prodat ten kulturní dům je špatný. Osadní výbor tenkrát slíbil, že tam dá svoje lidi a bude tam plno akcí a kultury. Nakonec ani tamní lidi nebyli schopni to vést, s tím, že na to nemají peníze. Není to otázka prodeje, ale sami vidíte, že to moc nejde," uvedl Jaroslav Štekbauer.

Do diskuse vstoupila starostka Jana Mocová, jejíž slova možná někoho překvapila. Sdělila totiž, že díky nájmu v kulturním domě v Děrném je ziskové celé městské kulturní centrum. „Na kulturák v Děrném jsme navíc schválili žádost o dotaci na zateplení budovy," připomněla starostka a dodala, že aby mělo město šanci na dotaci, musí ještě vyřešit jeden problém. „Zatím se nepodařilo dohledat fakturu bývalého posledního nájemce, aby se daly vyčíslit případné úspory v provozních nákladech," sdělila starostka.

Starostka Jana Mocová upozornila, že město musí zmíněnou fakturu k žádosti o dotační titul doložit.

Pokud by se podařilo dosáhnout na dotaci a zateplit objekt děrenského kulturního domu, provozní náklady by se podle starostky hodně snížily. „Podotýkám znovu, že už teď není ztrátový. Mohl by to využívat občanský aktiv pro různá cvičení, tamní mateřská škola a podobně," uzavřela. O osudu „kulturáku" tak zřejmě rozhodnou příští měsíce.