Laparoskopická resekce rekta s totální excizí mesorekta. Hlavní operatér, primář Matěj Škrovina, on–line přenos z Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně (NsPNJ). Právě tak nějak možná bude již brzy stručně popsána přednáška mediků na některé z lékařských fakult, o což usiluje novojičínská nemocnice. Ta videopřenos z operace rakoviny tlustého střeva představila ve středu 31. března.

„Telemosty jsou dnes ve světě již běžnou součástí výuky mediků a lékařů, kteří se chystají k jakékoliv specializaci,“ řekl ředitel NsPNJ Tomáš Nykel. Novojičínská nemocnice je jedním ze třinácti komplexních onkologických center v zemi, a osmdesát pět procent všech zákroků je zde onkologického charakteru. Díky moderní technice by tak zdejší špičkoví lékaři mohli předávat své zkušenosti dále do přednáškových sálů.

Operace přes internet

Proto by nemocnice ráda získala speciální vozík, díky kterému je možné dění na operačním stole přenášet do celého světa. „Videokonferenční stolek je upravený speciálně pro zdravotnické zařízení. Jeho součástí je LCD obrazovka, kamera a mikrofon, a vozík je dokonce vybavený integrovanou baterií, tudíž bude fungovat přes wifi a bez elektřiny. Přenos tak může běžet, i když budou na sále extra náročné podmínky,“ představil přístroj Radek Kučera ze společnosti SkyVera, který videopřenos zprostředkovala.

Při středeční ukázce videokonference v nemocnici v Novém Jičíně zhlédli hosté v přímém přenosu laparoskopickou operaci rakoviny tlustého střeva přibližně čtyřicetileté pacientky v režii primáře chirurgie Matěje Škroviny. „Operace běžně trvá tři až čtyři hodiny a pracujeme ze čtyř pracovních kanálů,“ mohli například slyšet přihlížející v nemocniční jídelně z úst primáře Škroviny.

Díky technice se mohly otázky pokládat přímo na operační sál a laparoskopická kamera zákrok přenášela přes projektor na plátno. Videokonferenční vozík je schopný přes internet či vnitřní síť přenášet všechny operace.

Jeho cena se pohybuje kolem částky 35 000 eur, tedy devíti set tisíc korun. „Nekupovali bychom ho z vlastních peněz. Máme špičkové operatéry ve všech oborech, takže po tom přístroji hodně toužíme a uvažujeme o grantu, z jehož peněz bychom ho zakoupili,“ upřesnil ředitel Nykel. A k čemu by především videokonferenční vozík sloužil? „V současné době plánujeme obnovit kontakt s lékařskými fakultami v Krakově a v Olomouci. Ve spolupráci s teoretiky by sloužil také k výuce našich mediků,“ dodal ředitel nemocnice.