Turistika proniká do všech koutů republiky a všemožné stezky, od těch cyklistických až po ty pro běžkaře, se nacházejí i na Novojičínsku. Nově by zde mohly vzniknout také takzvané hipostezky, tedy stezky určené pro jezdce na koni.

Zatím není na území Moravskoslezského kraje ani jedna tato stezka, která by byla značená metodou Klubu českých turistů. To by se však mohlo brzy změnit. Je ale zapotřebí úzká spolupráce mezi krajem a jezdeckými kluby a stájemi. Byly proto uspořádány tři schůzky, v Ostravě, Bruntále a Novém Jičíně, kde byly sesbírány náměty na vhodné trasy od jednotlivých stájí. Ty byly poté předloženy Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje k rozhodnutí, které z nich se budou realizovat. Vybrané trasy byly rozděleny mezi zapojené subjekty, jejichž úkolem je nyní získání souhlasů od majitelů pozemků s vedením hipostezky.

V této fázi se nachází například David Haitl z Bernartic nad Odrou. Jeho stáj se věnuje chovu starokladrubských koní a pro zájemce nabízí také pohodlné ubytování v penzionu. „Naše trasa je navržena od Oční studánky na Svinci, na Starý Jičín a do Bernartic, kde mohou jezdci přespat a ustájit koně na noc, a pak se dá pokračovat k Odře do Suchdolu nad Odrou. Co se týče získání souhlasů, to bude asi velký problém a všichni asi nepodepíšou,“ zamyslel se David Haitl.

Další trasa, tentokrát na druhé straně Novojičínska, by vedla z Veřovic pod Javorník, pak na Trojanovice a na Lomnou. „Zatím jsme na souhlasech nepracovali, ale většina té trasy by vedla po účelových cestách, tak snad to nebude problém,“ sdělila Zuzana Školeková ze Stáje Tennessee Bonanza. Ne všechny přihlášené stáje ale budou pracovat na realizaci projektu. „Jednali jsme i s panem Vaníčkem z Hermelín ranče u Nového Jičína, který se pak ale z časových důvodů rozhodl, že trasy realizovat nebude,“ vysvětlila Hana Myšková z Agentury pro regionální rozvoj, koordinátora pro jednotlivé aktivity. Souhlasy majitelů musí stáje doložit do konce března, teprve potom bude zcela jasné, které stezky se realizovat budou a které nikoli.

Jestliže se podaří některé stáji získat souhlasy od majitelů pozemků, může se začít s vyznačováním trasy. Kraj poté nechá vytisknout mapy a další propagační materiály pro hipostezky.