Na Odry se obrátil občan města s požadavkem na zveřejňování zápisů ze zasedání zastupitelstva, zvukových záznamů ze zastupitelstva a předloh k zasedání. Nic z toho totiž zatím nemají občané města a další zájemci k dispozici.

„V současné době by bylo opravdu těžké tyto požadavky splnit, i když některé by splnit šlo," zamyslel se místostarosta Oder Pavel Matůšů a poukázal na nedaleký Fulnek, kde mají nové hlasovací zařízení, a splňují tak všechny výše zmíněné body.

ZASTARALÉ ZAŘÍZENÍ

„V radě jsem hlasoval, abychom zařízení zatím nepořizovali, ale jestli chceme být transparentní město, měli bychom se tím zabývat," doplnil místostarosta s tím, že do budoucna se tomu Odry stejně neubrání.

Nyní v Odrách používají nedokonalé záznamové zařízení. „Používáme diktafon, který se přemazává, a někdy se stává, že některé věci pak dáváme pracně dohromady. Máme tady technické nedostatky, mikrofony dosluhují, takže je nejvyšší čas, abychom se tím zabývali," poznamenal oderský starosta Libor Helis, jenž posléze pokračoval: „Měli bychom se tím zabývat a pořídit, i díky dotaci, důstojné zařízení, které bude všechny tyto požadované věci umět."

Na zveřejňování materiálů se nakonec shodli všichni zastupitelé. Město proto v dohledné době pořídí nové moderní zařízení, jež to bude umožňovat.

VĚTŠINA MÁ PŘENOSY

A jak to funguje v ostatních městech okresu? Ve Frenštátě pod Radhoštěm zveřejňují na internetu pozvánku a ze zasedání je on-line přenos, který pak mohou zájemci zhlédnout i ze záznamu. Fulnek zveřejňuje kompletní materiály s pozvánkou již před zasedáním a záznam ze zasedání je později k dispozici na stránkách města.

Rovněž Bílovečtí mohou sledovat zasedání zastupitelů on-line a zveřejněn je poté také záznam. Na internetu je pak k vidění, kromě pozvánky, také zápis ze zasedání.

Kompletní materiály k zastupitelstvům jsou ještě před jejich začátkem dostupné také na webových stránkách měst Nový Jičín a Příbor. Ve druhém jmenovaném městě je možné jednání radničních představitelů sledovat v přímém přenosu, který místní televize vysílá prostřednictvím YouTube. Kamery snímají také zasedání zastupitelů v Novém Jičíně, ale zájemci mohou jejich diskuze zhlédnout až později, ze záznamu.

Kopřivničané mohou sledovat zastupitelstvo on-line přes místní KTK. Zvukový záznam, výsledky hlasování i videozáznam jsou pak umístěny na stránkách města. Před zasedáním město zveřejňuje pouze pozvánku.

STUDÉNKA I ŠTRAMBERK

V přímém přenosu prostřednictvím kabelové televize a webu města vysílá i Studénka, přičemž videozáznam a výsledky hlasování jsou pak na webu města. Před zasedáním zveřejňuje město na internetu pouze pozvánku, materiály jsou však k dispozici v tištěné verzi přímo na zasedání. Pozvánku před jednáním zveřejňují také ve Štramberku. Na své stránky pak město umísťuje i videa z jednání.