Radka Miloševská, tisková mluvčí skupiny Agel, do níž Nemocnice Nový Jičín patří, sdělila, že kurz s názvem Vše kolem porodu má čtyři lekce. „ Během nich si ženy popovídají o porodu s lékařem i porodní asistentskou, novorozenecká sestra dodá cenné rady o kojení a nebude chybět ani cvičení těhotenské jógy.

Rodičky se dozvědí vše o průběhu porodu, o možných komplikacích, tlumení bolesti, nacvičí správné dýchání, řeč bude o šestinedělí, laktaci, technikách kojení či péči a manipulaci s kojencem. Během lekcí bude samozřejmě také prostor pro otázky a diskuzi,“ upřesnila Radka Miloševská. 

Návštěvnice kurzu budou muset dodržovat hygienická opatření spojená s koronavirovou pandemií. Vedoucí lékařka novojičínské porodnice Jana Kopencová sdělila, že počet účastnic museli snížit na deset aby mohli zajistit rozestupy. K dispozici budou dezinfekční prostředky, rukavice a ústenky. Prohlídky porodních sálů zatím nemáme v plánu, v letních měsících bychom chtěli nově zajistit cvičení gravid jógy online,“ doplnila Jana Kopencová.

Předporodní kurzy se budou konat rovněž v Kopřivnici, v rodinném centru Heidi, a také v Hranicích. Kurzy, které pořádá novojičínská nemocnice jsou u maminek oblíbené a a ročně se na ně přihlásí do Nového Jičína a Kopřivnice okolo 200 budoucích rodiček. V době karantény se snažili odborníci odpovídat ženám alespoň prostřednictvím online poradny na webových stránkách nemocnice, kam přišlo mnoho dotazů.

Na předporodní kurzy, které v RC Mozaika startují 2. června od 15.30 hodin, se zájemkyně mohou přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky e-mailem na michaela.kucerova@nnj.agel.cz nebo telefonicky na čísle 739 327 334. Registrovat se mohou také maminky na kurz do Heidi rodinného centra v Kopřivnici, který začíná 3. června v 16.00 hodin, a to prostřednictví mailu radka.hyvnarova@nnj.agel.cz nebo telefonicky 739 609 372.

LUCIE SYROVATKOVÁ