Dopad finanční krize se projevuje ve všech odvětvích a zasáhl i frenštátské hasiče. Firmy, které přispívaly na provoz hasičů, totiž stoply příspěvky a město v rozpočtu nemá dostatek penězy na provoz jednotky v současném stavu. Prosincové jednání zastupitelů tak bylo poměrně vzrušené.
„Kraj a krajští hasiči se k tomu staví tak, že nám dávají maximum dotací. Zatím neslyší na to, že by měli zvýšit tyto dotace, naopak říkají, že Frenštát je jedno z osmi měst v rámci kraje, kterým dávají tolik,“ uvedl na zasedání frenštátský starosta Stanislav Hrabovský. „Jednal jsem se Siemensem, firmami Continental, Bernkopf a dalšími. Nedají nic, ale stejně budou muset něco udělat, což by právě teď na ně měla být páka. Na druhou stranu musím říci, že jsem hasičům stopnul technické věci, jako otevírání dveří a všechny další výjezdy hlídám,“ doplnil starosta. Výsledkem jeho opatření by měla být analýza, z níž by bylo patrné, kolik by stála jednotka hasičů v budoucnu.
Zastupitel Karel Míček upozornil, že současná jednotka požární ochrany ve Frenštátě pod Radhoštěm má třiadvacet členů, z toho třináct dobrovolných, deset profesionálů. Od r. 1992, kdy se vedla registrace výjezdů k požárům, zabránila škodám za zhruba 82 milionů korun, což je 5,5 milionu na rok. „Chápu, že finanční výbor hledá úspory, ale je třeba si říci, nakolik je to dobré. Hasiči jsou součástí integrovaného systému, řeší i jiné problémy než požáry,“ řekl Míček a připomněl, že za loňský rok se jednalo o 167 výjezdů jenom k požárům. Upozornil, že v případě, že město převede jednotku z profesionální na dobrovolnou, sníží se dotace z krajského úřadu ze 700 tisíc korun na 150 tisíc korun. „Chybí mi analýza, kolik by to stálo, kdyby byli jen dobrovolní. Nejde jen o jejich akceschopnost. Kde jsou pohotovosti, údržba techniky, dojezdová vzdálenost?“ tázal se Míček podle nějž by i dobrovolný sbor stál město tak tři miliony korun.
Ke zpracování analýzy možných úspor u všech jednotlivých složek a organizací města se přikláněl i zastupitel Hanuš Vít. „Jenom na mzdách na hasiče a městskou policii máme devět milionů korun. Jsme tak velké město, že si to můžeme dovolit? Udělejme analýzu a možná zjistíme, že ti hasiči mohou fungovat dál, i když nebudou součástí integrovaného systému, ale mohou být nadále poloprofesionální,“ mínil Vít.
Zastupitel Pavel Orlík ale argumentoval, že slyšel, že pokud nebude alespoň část profesionálního sboru, bude jeho činnost problematická kvůli uvolňování dobrovolníků z práce a podobně. To potvrdil i velitel frenštátských hasičů Jan Blažek. „Pokud se zruší placená část jednotky, odejde většina dobrovolných hasičů. Rozmyslí si, jestli po práci půjdou zadarmo udržovat techniku. Jsou to desítky hodin měsíčně. Kdo z vás bude dělat desítky hodin zdarma? Uvolňování z práce není jednoduché. Ptal jsem se všech chlapů a jeden vedle druhého řekli, že když skončí profesionální část, skončí i oni,“ nastínil černou vizi Blažek.
O osudu frenštátské jednotky rozhodnou další jednání v příštích měsících.