Rok uplynul od prvního ročníku akce, kterou pořádá Lašské muzeum společně s městskou knihovnou v Kopřivnici. O co jde? O knižní burzu. Při ní se mohou majitelé elegantním způsobem zbavit knih, jež jim doma překážejí nebo je už nechtějí. Na burze je budou moci prodat, darovat anebo vyměnit. „Přijít může každý, kdo ve své knihovně najde knihy, časopisy a další tiskoviny, které se mu již z nejrůznějších důvodů nehodí. Stačí je přinést a pokusit se je u nás prodat, vyměnit či věnovat komukoli, s kým se zde potká. Přijít mohou samozřejmě také ti, kteří nic nenabízejí a naopak nějaký zajímavý knižní titul hledají," uvedl hlavní organizátor akce a kurátor Lašské vily, Pavel Dvořák.

Princip zůstal

„Princip akce se od loňského roku v podstatě nezměnil. V sobotu 22. března v době od jedné do čtyř je u nás vítán každý, speciálně však ti, kteří touží po více či méně výrazné úpravě svých domácích knihoven," doplnil Pavel Dvořák s tím, že v netradičním prostředí expozic se knihy budou prodávat, kupovat, vyměňovat, věnovat a tak dále.

NENECHTE SI UJÍTV pátečním tištěném vydání Deníku najdete pravidelnou rubriku Tipy na víkend v Ostravě a okolí a samostatnou přílohu TV magazín.

Knižní burza u šálku čaje dostane v letošním roce nový rozměr. Představovat se na ní budou nejen knihy, ale také lidé, jež k nim mají blízko. „Tímto vyzýváme všechny ty, kteří jsou rukodělně zruční a ve svých volných chvílích tvoří vlastní záložky, obaly na knížky či cokoliv dalšího, co se jich týká, aby se k nám přišli pochlubit," vyzval Pavel Dvořák a s úsměvem dodal: „Uděláte tak radost minimálně nám, organizátorům akce."

Organizátoři se chystají plně dostát podtitulu kopřivnické burzy. Na každého příchozího tudíž bude čekat šálek čaje a možná i nějaká ta dobrota na občerstvení. „Ani v tomto směru se nebráníme tomu, kdyby se návštěvníci na této stránce burzy chtěli nějakým způsobem podílet," doplnil kurátor a přidal ještě jednu zásadní informaci: „Ten, kdo by chtěl přinést větší množství knih, měl by raději muzeum kontaktovat předem."

V loňském roce měla burza úspěch. Navštívilo ji několik desítek lidí a většina z nich přiznala, že jim něco podobného ve městě dlouho chybělo. „Jsem tady takzvaně na čumendě, nic jsem nepřinesl. Nicméně, protože miluji antikvariáty, už jsem dvě knížky koupil," uvedl loni třiatřicetiletý Tomáš.