Mnoho lidí v Lichnově jen nevěřícně kroutí hlavou, co všechno je možné. Letošní volby do obecních zastupitelstev vůbec přinesly řadu dohod, které ve svém výsledku nectí vůli voličů. Dokonce se objevují obyvatelé, kteří chtějí sepsat petici proti výsledku voleb na ustavujícím zasedání.

To, co se stalo v Lichnově, je extrém. Spojila se tam ODS s KSČM i přesto, že kongres ODS před několika lety takováto spojení odsoudil pod pohrůžkou ztráty licence pro konkrétní organizaci ODS. To, že stanovisko kongresu doposud platí, potvrdila Eva Prudilová, manažerka regionálního sdružení ODS Moravskoslezského kraje. Starostou se navíc stal člověk, který je „prototypem normalizačního funkcionáře“, neboť byl předsedou národního výboru v Lichnově dlouhá léta, až do roku 1989.

Znechucení občané

„Je to opravdu politická vražda voličů Lichnova. To je moc špatné,“ uvedl Jaroslav Koudelák, jeden z rozhořčených obyvatel Lichnova, a poukazoval na volební výsledky v Lichnově. Lidovci získali sedm mandátů, ODS pět a KSČM tři. Vítězka voleb Eva Švrčková (KDU-ČSL) získala 376 hlasů, Jan Kahánek (KSČM) 191 a z patnácti zvolených zastupitelů skončil až na třináctém místě. „Já jsem byl největší skokan v rámci naší kandidátky,“ poznamenal na svou adresu Kahánek, jenž se posunul v rámci kandidátky KSČM z 10. na 1. místo.

Předseda lichnovské ODS Svatopluk Tichavský tvrdil, že se žádných vyjednávání neúčastnil. „Jsem připravený to vysvětlit našemu vedení, takže bych nerad něco říkal předtím. To, proč se tak stalo, bylo dáno neústupností vítězů voleb. Oni chtěli všechno,“ řekl Tichavský.

Zastupitel za KDU-ČSL Michal Pokorný tvrdí, že jeho strana nabízela ODS dvě místa v obecní radě s tím, že chtěli starostu a místostarostu. „Paní Kučerová, kterou jsme chtěli na místostarostku, by měla pod sebu i nějaký finanční dohled. Do rady jako, první radní, jsme ještě chtěli vítězku voleb. Oni chtěli starostu nebo místostarostu, což jsme nechtěli připustit,“ uvedl Pokorný a jako důvod postoje své strany upřesnil, že obec nyní čeká velká akce kanalizace, kolem níž vykonal s předešlým starostou hodně práce. „Bude tam určitě hodně víceprací a možná i změn. Proto jsme chtěli ve vedení člověka, který by nad tím měl finanční dohled,“ vysvětlil Pokorný.

Pokorný poté dodal, že oslovili také KSČM s nabídkou jednoho místa v radě.

„Ti nám řekli, že to musí probrat na schůzi. Pak se nám ozvali, že se dohodli s ODS,“ doplnil Pokorný.

Nový místostarosta Aleš Mičulka (ODS) se pro Novojičínský deník vyjádřil ve smyslu, že současné řešení není konečné. „Naši adepti na starostu si musí upravit pracovně právní vztahy, předat věci a nechat se uvolnit z funkce. Pak nastoupí starosta z ODS. Ta situace je taková, že starosta z KSČM tam nemusí být pořád,“ sdělil Mičulka.

Nový starosta se zpočátku nechtěl k průběhu volby vyjadřovat. „To je věcí koaličních dohod. To nejsou informace do novin,“ upozornil. Pak už argumentoval tím, že podle médií je sedmdesát procent koalic, v nichž nejsou vítězové voleb. Na otázku, zda je jeho přijetí funkce morálně v pořádku, Kahánek odpověděl bez zaváhání: „To víte, že je to v pořádku.“ Hned na to se odvolal na své zkušenosti. „Já jsem tady dělal předsedu národního výboru čtyři volební období. Tak proč by o mně někdo měl pochybovat. Byl jsem k tomu vyzván, a přijal jsem. Jestli je to sparvedlivé nebo není, o tom můžeme polemizovat,“ nechal se slyšet Kahánek.

Situací, která nastala v Lichnově, a nejen tam, se možná někdo bude zabývat. Zda s nějakými výsledky, to se uvidí. „Dneska máme oblastní radu. Tam ty případy rozebereme,“ sdělil v pondělí pro Novojičínský deník Vít Gola, volební manažer oblastního sdružení ODS.