„Díky Nadaci Via jsme na bylinkovou zahradu získali 200 tisíc korun. Polovinu z této částky nám věnovala přímo nadace, 30 tisíc odpracovali členové Zámeckého spolku Bravantice, 10 tisíci korunami přispěla obec. A dárcovská výzva, kterou nám Nadace Via pomohla založit, znamenala dalších 60 tisíc korun. Z toho se 40 tisíc korun podařilo vybrat, 20 tisíci nás podpořila Česká spořitelna, která ke každé z prvních 20 tisíc vybraných korun přidala korunu další,“ informuje Věra Šustková, členka Zámeckého spolku Bravantice a zároveň místostarostka obce.

A dodává, že na vytvoření bylinkové zahrady se podíleli členové spolku, dobrovolníci i zástupci obce. „Vedle budovy bývalého pivovaru jsme vyklidili a vyčistili prostor, který je teď ohraničen cihlovou zídkou. Bylinky jsou vysázeny ve vyvýšených, vlastnoručně vyrobených záhonech. Naším cílem bylo vytvořit příjemný prostor, kde si lidé mohou jen tak posedět, odpočinout, pozorovat rostliny a hmyz, užívat si vůni a půvab bylin,“ vysvětluje.

Premiéru bylinkové zahrady, která zkrášlí nádvoří bravantického zámku, bude provázet víkendový program. V sobotu 8. června návštěvníci během komentované prohlídky, která bude zahájena ve 14 hodin, projdou zámecký park a budou mít výjimečnou příležitost rozhlédnout se po kraji z věže zdejšího kostela sv. Valentina. V neděli 9. června ve 14 hodin bude slavnostně otevřena bylinková zahrada.

„Je připraven výtvarný workshop pro děti i beseda s výtvarnicí a ilustrátorkou dětských knih Ivanou Hoňkovou, v jejímž připravovaném cestopisu pro děti se objeví také náš zámek,“ sděluje Věra Šustková a pokračuje ve výčtu pestrého programu konajícího se v zámeckém areálu. „V 15 hodin vystoupí pod vedením Jiřího Krále dechový orchestr Základní umělecké školy Vítkov, jehož koncert bude plný filmových melodií. Chybět nebude ani komentovaná prohlídka zámku, návštěvníci si budou moci prohlédnout zámecký park, nebo posedět na lavičkách v nové bylinkové zahradě,“ zmiňuje.

K TÉMATU

• Obec získala zámek do svého majetku v červenci 2021.

• Zámecký spolek Bravantice, z. s., k jehož prioritním cílům patří záchrana zdejšího zámeckého areálu, byl založen 2. září 2022.

• Spolek měl 24 zakládajících členů, nyní je jich 35.

• Kromě záchrany zámeckého areálu se spolek chce soustředit také na vznik muzea a zámeckých expozic a na vybudování poznávacích stezek a relaxačních zón jak v okolí zámku, tak v jiných částech obce. K jeho cílům patří podpora turistického ruchu v Poodří a pomoc při vybudování návštěvnické infrastruktury v okolí zámku a kostela svatého Valentina.

• O víkendech zde probíhají komentované prohlídky, které začínají ve 14 hodin. Vstupné je dobrovolné. Prohlídku si lze domluvit na e-mailové adrese zamek@bravantice.cz, nebo telefonicky na tel. č. 556 417 052.

• Návštěvníci se seznámí se syrovou skutečností léta neopravovaných historických objektů, které se po roce 1948 staly sídlem státního statku, i s nepopíratelnými půvaby areálu, jehož nejstarší část bývala vodní tvrzí s dodnes patrným pozůstatkem vodního příkopu.

• Prohlídku lze absolvovat i se psy.