Zatímco o prázdninách byl v řadě novojičínských mateřských i základních škol klid, se začátkem nového školního roku je mnohde rušno. Důvodem nejsou jen davy dětí mířící za vzděláním, ale také různé stavební práce, které na objektech v těchto dnech začaly. Složité papírování totiž pozdrželo několik realizací, jež měly začít už o prázdninách.

Stavební práce narušily začátek školního roku v Kopřivnici, Suchdole nad Odrou nebo v Hodslavicích. V Bílovci se však bude pracovat za plného provozu. Práce na budově B Základní školy Komenského v Bílovci už začaly a potrvají do konce letošního roku. Výměna oken a dveří je již u konce, nyní přichází na řadu zateplení obvodového pláště budovy a zateplení stávajícího střešního pláště.

Bývalá budova mateřské školy je již 13 let využívána pro výuku žáků prvního stupně. V letošním školním roce objekt navštěvuje celkem 86 žáčků v rámci školní výuky a 118 dětí chodí do tamní školní družiny. „Celkové náklady na stavební práce činí 2,8 milionu korun a proběhnou v rámci realizace energetických úspor objektu," popsal finanční náročnost rekonstrukce starosta města Petr Klimek s tím, že dotace Státního fondu životního prostředí činila 90 procent uznatelných nákladů.

Změny ale nastanou i v sousední školní budově A, kde budou ještě letos opravena sociální zařízení. „Jedná se o sociální zařízení pro dívky a chlapce u tělocvičny, sociální zařízení v prvním podlaží pro žáky prvního stupně a v přízemí pro pracovníky školy v celkové částce jeden milion korun, hrazené plně z rozpočtu města," podotkl dále starosta Bílovce.

Školce pomůže dotace

Ale město nezapomíná ani na školská zařízení ve svých místních částech. V říjnu začnou opravy objektu mateřské školy v Bravinném, hotovo má být na konci roku. Dlouhá rekonstrukce však provoz školky, kterou navštěvuje 26 dětí, nijak nenaruší.

„Cílem jsou energetické úspory," řekl k této rekonstrukci Petr Klimek, s tím, že celý projekt je rozdělen do dvou částí. V první fázi bude zateplen obvodový plášť budovy, vyměněna okna a dveře, demolován přístřešek pro skladování paliva a také budou odkopány základy, kolem nichž bude uloženo drenážní potrubí a izolace, jež má zajistit odvětrávání suterénního zdiva.

Také vytápění školky dozná značných změn. Stávající zdroj na tuhá paliva totiž nahradí tepelná čerpadla. Celkové náklady na obnovu školky v Bravinném činí 2,2 milionu korun, značnou část z této sumy město rovněž obdrželo od Státního fondu životního prostředí.