Podle informací Deníku je jedním z důvodů reforma v policii. Kvůli ní by Bayer musel začít studovat vysokou školu, aby mohl dále působit ve funkci. Muž, který patřil k nejpovolanějším, proto raději skončil.

Pavel Bayer nastoupil k tehdejšímu Sboru národní bezpečnosti 1. ledna 1980, kdy jej zařadili jako inspektora skupiny pro dopravní nehody v Ostravě. Po studiu na policejní škole v Brně nastoupil jako inspektor pořádkové služby v Kopřivnici a od února 1983 působil jako referent II. skupiny dopravního odboru v Novém Jičíně. Poté si od nehod odpočinul a několik let pracoval jako policista u kriminální služby a v březnu 1996 se k nehodám vrátil. „Rok nato nastoupil jako vedoucí skupiny dopravních nehod a od prosince následujícího roku byl vedoucím dopravního inspektorátu,“ doplnila Bayerův profesní životopis novojičínská okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková.

O tom, kde nyní bude pracovat, Bayer oficiálně nechtěl hovořit. Podle informací, které se Deníku podařilo získat, bude otec tří dětí a vášnivý kynolog zamířil do jedné velké firmy na Novojičínsku.