„Mediálně sledovaná kauza postřeleného čápa bílého na k. ú. města Příbor se z hlediska policejního vyšetřování odkládá. V těchto dnech jsme v tomto smyslu obdrželi Usnesení Policie ČR. Dlužno dodat, že zjistit v těchto případech pachatele, je nesmírně obtížné. Čáp zůstává nadále v naší péči, rozsáhlé zranění se hojí velmi pomalu, vyžádá si ještě několik týdnů, nicméně pokroky jsou patrné. Bohužel už nikdy nebude stoprocentně létat a zůstane v lidské péči,“ zveřejnili na svých webových stránkách ochránci přírody z Nového Jičína.

Pojízdná kavárna ve Smetanových sadech v Novém Jičíně - 12. července 2023.
VIDEO: V Novém Jičíně to jde. Pojízdná kavárna zpestřuje posezení v parku

K němu přiložili usnesení policie. V něm mimo jiné stojí, že územní odbor Nový Jičín, oddělení hospodářské kriminality, odkládá trestní věc podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat, kterého se měl dopustit neznámý pachatel tím, že dne 6. dubna 2023 mezi 8.23 a 8.32 v okolí města Příbor postřelil nezjištěnou střelnou zbraní samce ohroženého druhu čápa. Způsobil mu tříštivou frakturu pravé pažní kosti. Podle dokumentu se nepodařilo zjistit skutečnosti, opravňující zahájit trestní stíhání.

Postřelený čáp se krátce po převozu do bartošovické stanice pro záchranu zvířat, kterou spravuje ČSOP Nový Jičín, podrobil operaci. Jak tehdy uvedl vedoucí stanice Petr Orel, s nejistým výsledkem. V úterý 11. dubna zástupci svazu ochránců přírody v Novém Jičíně podali trestní oznámení na neznámého pachatele.

Revitalizace centra Kopřivnice - 10. července 2023.
Stavba centra Kopřivnice má závady. Proč ji město zatím nepřevzalo

Zpráva o tom, co se stalo, vyvolala diskuzi na sociálních sítích. Tam se také objevila informace, že čápovi někteří místní říkali Příborníček a samici, s níž hnízdil, Cukřenka. Také o její osud měli lidé obavy. „Jeho samička Cukřenka už partnera má. Momentálně je s ní na hnízdě Přibík,“ reagovala na dotazy jiná pisatelka. Ta také později uvedla, že samice letos snesla sedm vajíček, ani z jednoho se ale mládě nevylíhlo.