„Posledním místem, o kterém jsme informovali, že se zde při své cestě na zimoviště zdržuje, byla lokalita v Bulharsku," sdělil Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích, která Patrika v srpnu vypustila do volné přírody.

Od té doby se mladý čáp zase o něco přesunul, 25. října byl lokalizován v Turecku u města Kadikov, nedaleko Darnadelské úžiny. Následující den se pohyboval kolem města Antálie a 30. října byl u Homsu, což je město v západní Sýrii. „Trošku nám zatrnulo, jde o válečnou oblast a již tak je na tahové cestě spousta nebezpečí. Čápi jsou v arabských státech často stříleni, je tu také velké nebezpečí spočívající v nebezpečných sloupech. Proto nás velmi potěšilo, že se zde nijak dlouho nezdržel," upřesnil Petr Orel.

Patrik se posunul ke Galilejskému jezeru v oblasti Golanských výšin, což je známé sporné území mezi státem Izrael a Sýrií. O den později se přemístil k řece Yarmukh Stream v izraelském městě Hamat Gader. „Není úplně vyloučeno, že zde stráví delší čas. V okolí řeky je jistě dostatečná potravní nabídka," doplnil Petr Orel. (sim)