Na Novojičínsku jsou oficiálně tři útulky pro opuštěné psy. Útulky v Odrách a ve Studénce jsou pouze pro potřeby zmíněných měst, Městský útulek v Kopřivnici využívají, kromě tohoto města, také Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm a Příbor.

To, že se někteří psi dostávají do útulků v zoufalém stavu, potvrzují samotní provozovatelé. Podle nich to někdy ale nemusí souviset s úmyslným týráním zvířete.

Marie Mecová, správcová Městského útulku pro psy v Odrách, uvedla, že psů, kteří vypadali, jako by prošli těžkými útrapami, měli více. „Měli jsme třeba případ, kdy měl pes zarostlý řetěz do masa a u toho na krku nádor. Někteří byli v hodně špatném stavu a už se s nimi nedalo moc dělat,“ zmínila se Mecová.

Případů, jaké uvedla, prý nebylo moc, ale staly se. Třeba proto, že psa někdo vyhodí, a ten se bez pomoci člověka může dostat do doslova zoufalého stavu. „Není to třeba tak dávno, kdy městští strážníci našli maltézáka nedaleko Maria Skály u Klokočůvku. Ten byl v tak špatném stavu, že jsme pochybovali, že přežije. Byl vychrtlý kost a kůže. Naštěstí si ho vzala domů kolegyně z městského úřadu, a ta ho dala do pořádku,“ uvedla jeden z radostnějších případů Mecová a dodala, že malého psa našel muž z Prahy, který byl v Klokočůvku na dovolené. „Psa viděl, jak pobíhá za auty. Vzal jej na kolo, jenže když s ním jel do zatáčky, tak se škaredě vyboural a pes se mu ztratil. Nakonec ho ale někdo nahlásil strážníkům a všechno dobře dopadlo,“ dokončila Mecová.

Také ve Studénce, v tamním útulku Radar, se občas setkávají se psem, na němž jsou patrné stopy týrání. Právě v této době tam mají takového německého ovčáka. „Byl někde přivázaný, měl struny kolem krku a už se mu to zarývalo. Odchytávali ho městští strážníci. Na tom psu bylo vidět, že to, co prožil, asi bylo ošklivé,“ sdělila Eva Ďuláková, která má studénecký útulek Radar na starosti, s tím, že pes se moc bál, nechtěl ani vyjít z boudy. „Ale teď už je relativně v pořádku,“ poznamenala Ďuláková.

Psa ve špatném stavu občas přijmou i v kopřivnickém útulku. Podle Dalibora Klementa z Městské policie Kopřivnice, jež útulek provozuje, se ale nedá jednoznačně říci, že by tito psi byli týraní. „Jednou nám dovezli psa z Nového Jičína, kterého našli v potoce. On už měl metastázy v pokročilém stavu. Ten pejsek byl v zuboženém stavu a vlastně už dožíval. Anebo jsme tady kdysi měli psa, který byl zjizvený a doškubaný. Zřejmě jej používali k zápasům. Že by některý pes byl jednoznačně týraný? To asi ne,“ uzavřel Klement.