Zcela zaplněný bernartický kulturní dům ve čtvrteční podvečer, kdy se zde projednával návrh územního planu, svedčí o tom, že zdejším občanům není budoucnost obce lhostejná. Emoce budí především rozsáhlé pozemky v jižní části vsi, které již před lety od místních obyvatel zkoupila ostravská společnost Prosper Trading. Ta již vlastní rozsáhlý golfový areál v Čeladné a v případě, že by zastupitelé schválili současný návrh územního plánu, mohla by osmnáctijamkové hřiště, včetně rozsáhlého zázemí, postavit i v Bernarticích. A proti tomu se postavili především obyvatelé z horního konce, kteří založili občanské sdružení Svatý Martin. Bojí se především ekonomického zatížení obce, obrovského zásahu do krajiny či zhoršení životního prostředí.

„V této podobě, v jaké je návrh územního plánu, je podle nás opravdu neprosaditelný,“ řekl jasně po skončení veřejného projednání předseda občanského sdružení, Petr Röhrich, a jedním dechem dodal: „V územním plánu nám vadí, že tam jsou určité okolnosti okolo golfového hřiště, které opravdu nemají obdoby.“ Lidé z horního konce mají strach ze zadlužení obce, ale například i z toho, že by případná cesta do sportovního areálu, vedla obydlenou částí vesnice. „Má to vliv na celou obec. Tady jde přeci o všechny lidi, kteří v obci žijí a může se stát nevratnou cestou zpět s dalekosáhlými finančně ekonomickýmí následky,“ poznamenal Röhrich. Starostka Bernartic, Dana Klosová, obavy odpůrců mírní: „Myslím, že tyto obavy jsou úplně zbytečné, protože golfové hřiště, pokud se vůbec bude realizovat, tak k němu obec nemá žádné závazky a není povinna budovat nějaké sítě. Nemá to s financováním z obecní kasy nic společného, takže nevím, z čeho pramení tyto obavy.“

Členové sdružení Svatého Martina mluví o případném golfovém areálu, jako o městu ve městě, které bude oplocené, soběstačné a přínosy pro obec se jim hledají těžce. Také proto vznesli nemalý počet připomínek k návrhu územního plánu. Celkem se jich sešlo padesát. „Ve vztahu ke golfovému hřišti bych to odhadl tak na jednu třetinu,“ upřesnil Jiří Raška, vedoucí novojičínského stavebního odboru. Starostka Klosová však připomíná, že se teprve mluví o záměru, nemluvě o tom, že není ještě schválený územní plán, ani zpracována studie. „Myslím si, že je to všechno předčasné. O tom, co tady vznikne se bavme, až to přijde na řadu. Navíc, majitel pan Pros (majitel společnosti Prosper Trading – pozn.red.) řekl, že zde nechce budovat golfové hřiště,“ podotkla. Stejnou informaci ostravská firma poskytla také Deníku: „Společnost Prosper Trading nemá záměr vybudovat golfové hřiště na pozemcích v obci Bernartice nad Odrou,“ informovala Renata Hojdanová z Prosper Trading.

Nutno podotknout, že stejně jako má golfový areál své odpůrce, má i své příznivce. Vyzdvihují vznik nových pracovních míst v Bernarticích nebo zvýšení hodnoty nemovitostí zdejších usedlíků.

Nicméně cesta ke schválení nového územního plánu je ještě dlouhá a na svých stolech ho z největší pravděpodobností bude mít až zastupitelstvo, vzešlé z řijnových komunálních voleb. Nyní se musí zástupci obce, pořizovatel územního plánu a projektant zabývat každou podanou námitkou zvlášť a připravit návrh vyhodnocení padesátky připomínek, který se posléze předloží místním zastupitelům k rozhodnutí. A jaký je klíč pracovní skupiny při vyhodnocování námitek? „Bude to na základě toho, zda odporuje nějakým zákonným předpisům či neodporuje, zda je v zájmu obce nebo není,“ objasnil na závěr vedoucí odboru Raška.