VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odbojáři žádali tresty pro podvraceče režimu - ohlédnutí

Novojičínsko - Na tomto místě naleznete každou sobotu texty, které připomenou události přelomového roku 1989, tak, jak šly v daném týdnu.

22.8.2009
SDÍLEJ:

Ohlédnutí - jak to bylo před dvaceti lety.Foto: Deník

Odkaz Slovenskému národnímu povstání, končící žně a Stanovisko odbojářů k petici Několik vět byla stěžejní témata týdeníku Rozkvět před dvaceti lety.

Novojičínsko - Prohlášení Několik vět před dvaceti lety odsuzovali hlavně členové stranických buňek a pracovních kolektivů socialistické práce. Způsob, jakým to učinili odbojáři v Rozkvětu, týdeníku Okresního výboru KSČ a Okresního národního výboru v Novém Jičíně před dvaceti lety, byl ale do té doby nejradikálnější.

Několik vět se probíralo na slavnostní členské schůzi Základní organizace Československého svazu protifašistisckých bojovníků (ČSPB). „Jako generace, která bojovala proti fašismu a pak se podílela na budování našich měst a obcí nedopustíme rozvrat a znehodnocení naší práce. Odsuzujeme ty, kteří mohli plně rozvíjet své schopnosti i záliby, ale místo toho vyzývají k obnovení předcházející takzvané demokracie, kde byli chudí, žebráci a střílelo se do dělníků,“ uvedli členové POV ČSPB Nový Jičín ve svém stanovisku.

Že by hrozila válka?

Dále toto předsednictvo okresního výboru odsoudilo, podle něj, provokační výzvu Několik vět, jako výzvu ke konfrontaci se socialistickým zřízením. „Mnoho našich spoluobčanů padlo za ideály lepšího života, socialismu a míru. Nemůžeme se proto smířit s tím, že vystupují s provokačními výzvami ti, kterým naše socialistická společnost dala možnost uplatnění, a kteří chtějí neustálým protispolečenským jednáním narušit započatou cestu přestavby. Ideálům našich spolubojovníků zůstaneme věrni a z nastoupené cesty neustoupíme. Při besedách ve školách, s mládeží, která nepoznala válku, hovoříme o hrůzách války fašismu, o úsilí Sovětského svazu a zachování míru a likvidaci zbrojního arzenálu,“ pokračovali již v mírně hysterickém tónu členové POV ČSOB.

Pozavírat je!

Závěr stanoviska zcela korespondoval s tím, jak tehdy řada komunistických a se stranou spřízněných funkcionářů vystupovala i jednala. „Žádáme proto, aby byla důsledněji posuzována podvratná činnost těch, kteří vystupují v rozporu s platnými zákony našeho socialistického státu,“ píše se v závěrečných řádcích stanoviska. Jeho autoři ještě jako tečku dodali, že podle svých sil i nadále budou působit na mladou generaci objasňováním otázek fašismu, války a míru.

Čedok lákal na zájezdy

Nový Jičín - Mimořádné snížení cen zájezdů oznamovala před dvaceti lety v týdeníku Rozkvět cestovní kancelář Čedok Nový Jičín. Zástupci Čedoku uváděli, že jejich nabídka platí pro téměř 400 katalogových zájezdů do Svazu sovětských socialistických republik, Německé demokratické republiky a Rumunské socialistické republiky, a to od 15. září do konce roku. „V klidu a pohodě podzimu můžete navštívit špičková turistická centra jednotlivých socialistických zemí,“ uváděli zástupci Čedoku. Do uvedených tří zemí byly ceny poníženy až o dvacet procent u standardních zájezdů. Výhodnou nabídku měli podle svého mínění poskytovatelé zájezdů také pro kolektivy. U standardních zájezdů do Svazu sovětských socialistických republik, Německé demokratické republiky a Maďarské lidové republiky mohla jet každá 28. osoba zdarma. (ipa)

Okresní správa kin se chválila

Nový Jičín - Okresní správa kin, i takový orgán fungoval před dvaceti lety. Ta novojičínská správa podle jejich členů patřila před dvaceti lety k nejlepším správám kin v rámci tehdejšího Severomoravského kraje. „Díky postupnému zavádění nových progresivních forem práce se jí podařilo překročit k termínu 30. června všechny plánované úkoly,“ vyzdvihuje aktivity Okresní správy kin (OSK) Nový Jičín autor článku v Rozkvětu a dodává, že například tržby byly plněny na více než 107 procent. „V souvislosti s rozšiřováním služeb usiluje vedení OSK o zavedení dalších progresivních forem práce, z nichž některé prvky byly již úspěšně experimentálně odzkoušeny v uplynulých týdnech jako v prvním z okresů ČSR,“ dodal autor, aniž by konkretizoval, o jaké novinky šlo. (ipa)

Autor: Ivan Pavelek

22.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pět jednotek hasičů zasahovalo v noci na sobotu u požáru dvoupatrové budovy v Bravanticích.
6

Při požáru hospodářské budovy v Bravanticích zemřel člověk

Ilustrační foto

Žena z Příboru zatajila svatbu, aby nepřišla o sociální dávky

Sudové víno jen z krabic - omezení, které postihuje vinaře

/FOTOGALERIE/ - Vinotéky už nesmějí stáčet víno ze sudů. Zákon stanoví, že víno mohou stáčet pouze z nádob s jednorázovým uzávěrem. Nerezové sudy tak byly nahrazeny bag-in-boxy, fóliovými sáčky, které jsou umístěny do kartonových krabic. Jejich objem může činit maximálně dvacet litrů.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Nevyhovující benzinové a dieselové motory mají na českých silnicích utrum. Stopku jim vystavila nová pravidla při kontrolách emisí. Stanice je napojena on-line na ministerstvo. Součástí je také pořizování fotek.

Podmínky pro lyžaře se lepší

Nízké teploty a sněžení v posledních dnech zlepšily podmínky ve ski areálech v Beskydech. Některá střediska, která zkraje roku musela zavřít kvůli nedostatku sněhua teplotám nad bodem mrazu, znovu spouští provoz.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>