Na severovýchodě republiky platí domácnosti v prvním čtvrtletí roku o 9,9 procenta a podnikatelé o 9,4 procenta více než v posledním kvartále roku 2008. Podle mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanové zůstává tato energetická firma nejlacinějším ze všech zavedených dodavatelů elektřiny v republice.

Lidé, kteří chtějí nahlásit odečet, mohou až do konce ledna nahlásit stav měřidla z konce roku na zákaznickou linku energetiků 840840840. „Měli by si připravit své zákaznické číslo, číslo elektroměru a samozřejmě stav, který na něm měli 31. prosince 2008.

Průměrná cena zemního plynu pro domácnosti, které zásobuje skupina RWE, se od 1. ledna 2009 nezvyšovala. To platí i pro Severomoravskou plynárenskou, která prodává zemní plyn více než 560 tisícům zákazníků v Moravskoslezském a Olomouckém kraji i na Vsetínsku. V rámci kalkulace průměrné ceny pro celou republiku, se zákazníkům RWE, kteří ve svých domech využívají zemní plyn k vaření, ohřevu teplé vody i vytápění, měsíční platba od ledna 2009 v průměru sníží o čtyřiatřicet korun. Domácnostem, které na zemním plynu jen vaří, se měsíční výdaje zvýší průměrně o šest korun. Lidé, kteří přesto chtějí samoodečet provést, mohou až do 15. ledna zavolat na zákaznickou linku plynařů 840113355. Měli by si připravit zákaznické číslo, číslo plynoměru a stav plynoměru.

Podle internetových stránek plynárenské společnosti není samoodečet povinný. V případě, že jej domácnost nenahlásí, postupuje se automaticky podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu, která stanovuje rozložení spotřeby do jednotlivých měsíců.

Severomoravské vodovody a kanalizace provádějí u svých zákazníků standardně takzvaný technický propočet. „Pokud však chce odběratel nahlásit odebrané množství sám, může využít buď internetu, zavolat na zákaznické centrum nebo poslat ohlášení poštou do deseti dnů od začátku roku. Je však třeba upozornit, že se to netýká obyvatel činžovních domů, neboť v těchto případech jsou našimi zákazníky majitelé nemovitostí. To znamená bytová družstva, realitní kanceláře a další, kteří si bytové vodoměry odečítají sami,“ upřesnila mluvčí vodárenské společnosti Eva Špirochová.