Benzin a nafta opět zdražily, cena se někde blíží k sedmatřiceti korunám. Navíc jsou místa, jako například v Odrách a nedalekém Fulneku, kde není moc na výběr mezi levnými a drahými pohonnými hmotami. Cena benzinu i nafty je v Odrách u obou hlavních čerpacích stanic stejná, ve Fulneku je ještě o něco vyšší.

Situaci se znepokojením sledují hlavně autodopravci. „Zatím necháváme ceny při starém. Budeme čekat, co se bude dít dál,“ svěřil se Ladislav Bajer, autodopravce ze Sedlnice. Autodopravce Zdeněk Špaček z Frenštátu pod Radhoštěm řekl, že situace je zoufalá již několik let. „Kdyby bylo jen na mně, tak jsem zdražil už někdy před třemi roky,“ uvedl Špaček a dodal, že za tu dobu stouply nejen ceny pohonných hmot.

„Myslím si, že to tak ale mají všichni. Naposledy jsme upravovali někdy před čtyřmi roky, mezitím se začalo platit mýtné a nafta zdražila skoro o třicet procent. Jenže když řeknete zákazníkovi, že chcete zdražit, tak vám řekne, ať už nejezdíte, a bude hledat někoho jiného. Když to tak půjde dál, tak asi budeme muset skončit a přihlásíme se na pracák,“ naznačil Špaček.

Obdobně vidí situaci také novojičínský autodopravce Jaroslav Vitala. „Zatím nezdražujeme a vyčkáváme. Ale nevíme, jak dlouho to tak půjde. Nevypadá to, že by to mělo být lepší,“ poznamenal Vitala a dodal, že s cenami rovněž nehýbali asi čtyři nebo pět let. „Je to hrůza,“ povzdechl si.

Lépe než autodopravci na tom nejsou ani taxikáři. „Zatím zůstáváme na stejných cenách, ale už začínáme uvažovat, že budeme muset taxy za kilometr zvýšit. Vím, že se o tom už mluvilo,“ sdělil Marcel Schiller z Nového Jičína, provozovatel taxislužby. Také on nezvedal ceny už asi tři roky.

„Ale asi nic jiného než zvýšení cen nezbude, protože ty náklady na provoz jsou tak vysoké, že už se začíná jít do minusu. Jezdím i s kamionem, a tam je to ještě horší. Platí se navíc mýtné. Je to neuvěřitelné, co se tady děje,“ uzavřel Schiller.

Glosa: Vzhůru k výšinám!

Název titulku nemá ve čtenářích v žádném případě evokovat například volnost letícího ptáka či vypuštění nového typu vesmírné lodi. Pouze naznačuje, jakým směrem se v posledních dnech ubírají ceny benzinu a nafty. Ty se totiž klidně mohou šplhat ještě výše.

Ti, kteří by je mohli regulovat, totiž zájem nemají. Proč by také měli, když náklady na provoz jejich vozidel hradí všichni občané? A myslet si, že samotní „pumpaři“ se budou snažit o to, aby prodávali co nejlevněji, je hodně naivní. Stačí sledovat „pružnost“ tvorby cen u benzinek, když galon ropy na trzích zlevní.

A tak řidiči tankují stále dráž a občas utrousí nějaké to sprosté slovo. To třeba v případě, že v jednom městě odjedou bez natankování od jedné čerpací stanice ke konkurenci, a tam zjistí, že ta má ceny úplně stejné. Je jisté, že zaručeně nejde o žádnou dohodu! Ale to už tak prostě je náhody se zkrátka dějí.