Vposlední době však stoupají prudce nahoru ceny všech energií jak elektřiny, plynu, tak i uhlí a palivového dřeva. Nejlevněji tak zřejmě vyjde vytápění dřevem, a pokud má domácnost kdispozici vlastní les, vyjde znákladů na teplo nejlépe. Svědčí o tom také zájem lidí o tento druh paliva. „Je fakt, že od roku 2005 se poptávka obecně zvýšila,“ nastínil vedoucí Městských lesů Fulnek Jan Pjentak. Právě vroce 2005 totiž začala výrazně stoupat cena plynu. A rok od roku je prý zájem lidí o dřevo větší. „Vzrostl enormně už loni,“ podotkl vedoucí Městských lesů Odry Pavel Antoňů.
A jak to bude scenami za palivové dříví letos? „Dneska ještě nejsme schopni říct ani to, jakým směrem se ceny budou vyvíjet. Budeme je teprve tvořit,“ poukázal Lubomír Blinka zástupce lesního správce Lesů České republiky - závod Vítkov, který spravuje značnou část lesů na Odersku.
Stejně je tomu i u Městských lesů Fulnek. „Myslím si, že lidi se ještě nevzpamatovali. Ještě mají zásoby zloňského roku,“ uvedl Pjentak a dodal, že ceny zvedat nebudou.
Ceny pravděpodobně porostou u Městských lesů Odry. „Cena je odvislá od poptávky, do určité míry se odvíjí také od toho, jaké ceny nasadí ostatní subjekty. Podle mého názoru stoupne, protože stoupnou vstupy, jako cena za naftu a podobně,“ naznačil Antoňů.
Nárůst cen dřeva však neovlivní obyvatele, kteří jej používají kvýrobě topné energie, ktomu, aby přešli na jinou surovinu. „Ve srovnání stím, kolik bych platil za elektriku nebo plyn se topit dřevem pořád vyplatí. I vpřípadě, že by cena šla až o třetinu výš. Protože ostatní stejně taky zdraží,“ poznamenal šedesátiletý důchodce, který jak uvedl, kdysi vytápěl dřevoplynem, ale kvůli značné pracnosti spřípravou dřeva na toto topení přešel na klasický kotel.
Ani cena za uhlí nezůstane nehybná. „V průměru cena za černé, hnědé uhlí i koks stoupla oproti loňskému roku o osmnáct procent,“ uvedla jednatelka společnosti Paliva Nový Jičín a doplnila, že jde o vyšší nárůst než mezi roky 2006 a 2007.