Nesem vám noviny… Takto symbolicky, právě touto vánoční písní začne již osmý ročník jedné z největších předvánočních akcí, která se ve stejnou dobu uskuteční ve stovkách měst a obcí v české republice, ale i na Slovensku, v Německu a v dalších zemích.

Jedenáct míst v novojičínském okrese je dosavadní rekord. Již tradičně budeme zpívat na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, kde již zhruba od 17.30 hodin začne rozezpívání s dětmi z přípravek novojičínského pěveckého sboru Ondrášek pod vedením sbormistra Josefa Zajíčka.

Ten každoročně dokazuje, že umí vést i sbor, který čítá okolo pěti stovek zpěváků tak jako tomu bylo kupříkladu loni.

Velkolepě opět pojali akci Česko zpívá koledy s Deníkem ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na tamním náměstí Míru začne program krátce před půl pátou odpoledne. Postupně se vystřídají sbor ZŠ Tyršova Švitorky, děti ze ZŠ Trojanovice, Tichavjánek, Sedmikvítek, Senza Band ze ZUŠ a Valašský Vojvoda z Kozlovic. Ti všichni se v 18 hodin spojí a společně s lidmi na náměstí začnou zpívat stejné koledy jako lidé na dalších místech.

Ve Studénce začne akce v 17 hodin na náměstí Republiky a společné zpívání podpoří děti ze ZŠ Sjednocení, v nedalekém Bílovci se zpěv koled ponese z nádvoří zámku, kde vystoupí Pěvecký sbor Bílovec spolu s Kulišáky ze ZŠ Komenského a dechovkou Rozmarýnka.

V Příboře se i letos bude zpívat na náměstí S. Freuda, kde program začne v 17.30 a hlavním pěveckým tahounem bude sbor Schola.

Věrní zůstávají i ve dvou obcích. Ve Vrchách se opět sejdou u stromečku členky tamního sboru Krákorky a ti, kdo přijdou. V Kuníně se i letos bude zpívat pod vedením členek místního klubu seniorů v parčíku před obecním úřadem.

Příjemnou atmosféru společného zpívání se letos poprvé budou moci vychutnat lidé na čtyřech dalších místech na Novojičínsku. V Kopřivnici podpoří zpívání na prostranství před kulturním domem sbory základních škol, v Odrách na Masarykově náměstí bude držet tón sólistka Jitka Jakubíková, která ale určitě nezůstane ve zpívání sama.

Nově se bude zpívat také v Kateřinicích. Tam dojdou děti v lampionovém průvodu, pošlou přání Ježíškovi a pak si společně zazpívají s rodiči a dalšími příchozími. A radost by měl určitě i František Palacký, neboť na náměstíčku, kde stojí jeho socha, u vánočního stromu, bude akce Česko zpívá koledy s Deníkem v režii místního klubu seniorů.

A které koledy se budou letos zpívat? Kromě už zmíněné Nesem vám noviny to budou ještě Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal, Pásli ovce Valaši a na závěr, kdo bude chtít, může zpívat ještě vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí. Texty všech těchto písní vydáme v příloze, která vyjde v Deníku v den zpívání tedy ve středu 12. prosince.

A pokud ještě někde mají zájem uspořádat tuto ojedinělou akci, maljí možnost se přihlásit na webové adrese www.ceskozpivakoledy.cz.