VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrdina, který válčil i na Dukle, by měl sto let

Letošní 16. listopad se zapíše v kronice Mořkova jako významný den historie obce. Stejně významné bude toto datum také pro mořkovské obyvatele Danu Cabákovou a Josefa Černého. V tento den totiž převzali na zasedání zastupitelstva Mořkova plaketu na počest udělení čestného občanství obce Mořkov jejich otci, podplukovníku Josefu Černému, in memoriam.

26.12.2016
SDÍLEJ:

TITUL čestný občan Mořkova byl udělen Josefu Černému jako prvnímu občanu obce. Foto: Deník/Ivan Pavelek

Titul čestný občan, jehož udělení Josefu Černému 16. listopadu zastupitelé Mořkova schválili, je vůbec prvním v historii obce. Návrh na udělení titulu podala starostka Mořkova Ivana Váňová. Ta je přesvědčená, že podplukovník Josef Černý si zaslouží vyznamenání nejvyšší.

„Dne 1. 3. 2016 jsem zaslala Kanceláři prezidenta republiky žádost o udělení státního vyznamenání in memoriam pplk. Josefu Černému. Náš mořkovský rodák pplk. Josef Černý je hrdinou II. světové války a zaslouží si být poctěn státním vyznamenáním in memoriam. V letošním roce by tento válečný hrdina oslavil 100 let od svého narození. Kancelář prezidenta republiky Miloše Zemana jeho jménem poděkovala za návrh na ocenění zásluh pplk. Josefa Černého a sdělila, že se návrhem bude podrobně zabývat," psala ve svém návrhu na udělení čestného občanství Ivana Váňová.

Byl přísný, ale hodný

„Byl tenkrát v Sokolově s Jarošem, se Svobodou na Dukle," říká mi Dana Cabáková a dodává, že tatínek doma o válce moc nemluvil. „Chodil po školách, i tady v Mořkově, takže i my jsme ho slyšeli vyprávět ty příběhy. Vždycky to hodně prožíval. Doma pak už bylo jen takové láskyplné prostředí," usmívá se při vzpomínce Dana Cabáková.

Vzápětí ale dodává, že doma musel být pořádek, měli to tak trochu po vojensku. „Když řekl, muselo se udělat. A když jsme neudělali, tak říkal: Já taky příště nebudu slyšet. Takže příště už jsme slyšeli. Ale byl moc hodný, oba rodiče byli skvělí," dodává dcera prvního čestného občana
Mořkova.

Drobná žena po chvilce odmlčení říká, že její otec ctil rčení Pravda vítězí a stále k tomu vedl i své děti. „Nevstoupil do KSČ, tak se o něm moc nemluvilo. Měl s tím potom problémy, prakticky ho odepsali, tak šel na invalidní důchod. Se Svobodou se navštěvovali, on jezdil k nám a otec za ním. Nedokázal se ale smířit s okupací a s tím, že Svoboda vzal to prezidentství. Jel tehdy za ním, a když se vracel, tak ho v Suchdole nad Odrou přejel vlak," ztiší Dana Cabáková hlas a jen tiše dodá, že podezřelé a nikdy neobjasněné okolnosti smrti Josefa Černého už nechce veřejně propírat.

„Josef Černý dostal vyznamenání už po bitvě u Sokolova, na veřejné pocty si ale nepotrpěl. Říkal, že pro něj je hlavně důležité, když se k němu lidé chovají slušně. Vážil si lidí, kteří dělali pro obec," poznamenává Dana Cabáková a ukazuje mi jednu z uniforem, které její otec nosil.

Josef Černý byl voják tělem i duší, ale doba, ve které žil, lidem, jako byl on, nepřála. „Učil na vojenské škole, a když se jim nepodřídil, tak doučil. Po nějakém čase mu dali aspoň poloviční invalidní důchod, a tak si přivydělával. Nikdy ale nezahořkl. Miloval život se vším, co mu přinesl,"
uzavírá Dana Cabáková.

DANA CABÁKOVÁ, dcera Josefa Černého, s jednou z uniforem jejího otce.

DANA CABÁKOVÁ, dcera Josefa Černého, s jednou z uniforem jejího otce. Foto: Ivan Pavelek

Hrdina, který válčil i na Dukle

Život Josefa Černého přiblížila ve zkratce v loňském květnovém mořkovském zpravodaji bývalá učitelka Marie Hromádková. Uvádí, že Josef Černý se nikdy nesmířil se vznikem Sudet a protektorátu a v červnu 1939 překročil hranice. „Nejdříve do Polska a pak do Sovětského
svazu, aby se tak podílel na zahraničním odboji.

V SSSR byl ale jako zajatec internován na různých místech. Až 1. 7. 1942 byl odeslán vojenským transportem do Buzuluku, a to k I. československému praporu, kterému velel podplukovník Ludvík Svoboda," připomíná Marie Hromádková.

Krvavá bitva u Sokolova, kterou vojáci svedli, aby ochránili Charkov, přinesla smrt kapitána Otakara Jaroše a mnoha dalších vojáků. Byla prvním velkým křtem jednotky z Buzuluku a právě tehdy se vyznamenal velmi dobře vycvičený průzkumník Josef Černý. Předstíral smrt, ale
když se němečtí vojáci přiblížili, postřílel je. Josef Černý postupně doputoval až k Dukle.

„Tenkrát už byl tankistou a za svoji bojovnost byl několikrát vyznamenán. Do pekelné vřavy u Dukly byli naši vojáci opět vysláni jako první. Mnoho jich na území vytoužené vlasti nevkročilo a padlo právě zde. Josef Černý si jako jediný skokem z hořícího tanku zachránil život u polské vesničky Zyndranowa, ale se dvěma těžkými zraněními – na hlavě a levénoze…Svěřil se mi jednou, že měl velký sen – dojet s tankem až do Mořkova a svým drahým, které už šest let neviděl, zvěstovat, že jim přiváží mír a svobodu. Sen se mu bohužel nesplnil… Po zranění u Dukly musel být operován v Kyjevě a osvobození republiky se nezúčastnil," připomíná Marie Hromádková osud hrdiny, k němuž se poválečný režim zachoval podobně jako k mnoha dalším, kteří se nebáli mít vlastní názor. 

Josef Černý Narozen: 13. září 1916 v domě číslo 47 v Mořkově
Zemřel: 10. září 1970 na nádraží v Suchdole nad Odrou

Některá vyznamenání:
Čs. válečný kříž 1939
Čs. Vojenská pamětní medaile se štítkem SSSR
Vyznamenání SSSR Řád rudého praporu
Vyznamenání SSSR Řád Velké vlastenecké války.

Autor: Ivan Pavelek

26.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečníci - brusiči, pilaři, lisaři, obsluha tryskacího stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: z: 16.3.2018 a: 13.7.2018 Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru., Nabízíme: Silné zázemí českého podniku. Zaměstnanecké benefity - 7,5 h pracovní doba, - týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, - příspěvek na dopravu, - dotované závodní stravování, - příspěvky nad rámec ZP (jubilea, výročí), příplatky nad rámec ZP (profesní..)- závodní preventivní péči, - volnočasové aktivity a další., Kontakt: osobně na adrese podniku ve dnech Po až PÁ v době od 6:30 do 14:30 hodin, p. Jana Venzarová, telefonicky v pracovní dny v době od 6:30 do 14:30 hodin na č.: 556 783 605, písemně na e-mail: venzarova.j@vop.cz. Pracoviště: Vop cz, s.p., Dukelská, č.p. 102, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Venzarová Jana, +420 556 783 605.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 22 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: z:16.11.2016, a:13.7.2018, místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu, , výhoda svářečský průkaz CO2, Inf.: zájemci se hlaste u p. Drozda osobně a to:, v PONDĚLÍ od 7:00-13:00 hod., v ÚTERÝ a ČTVRTEK od 7:00-15:00 hod.. Pracoviště: Tatra metalurgie a.s., Areál Tatry, č.p. 1448, 742 21 Kopřivnice. Informace: Ladislav Drozd, +420 556 492 018,606 711 136.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Mechanici a opraváři 55 000 Kč

Mechanici a opraváři leteckých motorů a zařízení Letecký mechanik - vedoucí revize. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 55000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: z.: 22.3.2018, a: 13.7.2018, volné pracovní místo i pro zaměstnaneckou kartu, zájem o občany z jiného státu EU., , Náplň: Řízení, koordinace a kontrola práce vedoucích skupin., " Seznámení se s rozsahem daných prací na revizi v dostatečném předstihu., " Plánování potřebného počtu zaměstnanců na vykonání revize ve spolupráci s plánovači a technickým ředitelem., " Podávání reportů o stavu jednotlivých prací ohrožujících termín dokončení technickému řediteli., " Koordinace a organizace posloupnosti jednotlivých prací na plánované revizi ve spolupráci s plánovači., " Realizace plánované posloupnosti prací na revizi letounu ve spolupráci s vedoucími skupin., " Ve spolupráci s plánovači, ostatními vedoucími revizí a technickým ředitelem operativně rozhodovat o poskytnutí volných kapacit pro jiné revize nebo potřebě doplnění vlastních kapacit z jiných revizí., " Stanovení postupu odstraňování defektů ve spolupráci s vedoucími skupin, ve složitějších případech s technologem., " Kontrola správnosti vyplnění příslušné dokumentace tak, aby byla v souladu s dokumentací zákazníka., " Zpracovávání přehledů o zrealizovaných pracích na revizi pro obchodní oddělení ve spolupráci s plánovačem a dokumentaristou., " Uvolňování letadel do provozu., , Požadujeme: držitel licence B1+C, B2+C - B737 CL, B737 NG, Airbus A320, anglický jazyk na komunikativní úrovni, znalost předpisů podle EASA Part 145, znalost prostředí letecké údržby, praxe min. 4roky na obdobné pozici, , Příspěvek na ubytování, příspěvek na stravování, 2sick days,25dní dovolené, pitný režim, náborový příspěvek, možnost dalšího vzdělávání ve svém školicím středisku, zvýhodněné pojištění proti škodě způsobené zaměstnavateli, vedení účtu u RB zdarma, , Kontakt: Zasílejte životopisy na e-mail: jobs@jobair.cz.. Pracoviště: Job air technic a.s., Gen. Fajtla, č.p. 370, 742 51 Mošnov. Informace: Petra Martínková, .

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 22 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Kontroloři kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:16.7.2018. Místo výkonu práce Studénka. Požadujeme: Orientaci ve výkresové dokumentaci, zkušenosti s měřením. Náplň práce:Provádění výrobní kontroly dílců a podsestav kolejových vozidel v rozsahu požadavků konstrukční, technologické a výrobní dokumentace, kontrolních plánů, norem UIC a jiných specifických předpisů. Provádění kontrolních operací na pozici kontrolora svařování. Odběr zkoušek, provádění a vyhodnocování zkoušek, organizace řízení průběhu úředních přejímek výrobků zástupci zákazníka. Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, příplatky nad rámec ZP, závodní stravování, prémie a mimořádné odměny. Telefonický kontakt v pracovní dny od 8:00 do 16:00 hodin. Osobní kontakt v sídle firmy, úterý až čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Msv metal studénka, a.s., R. Tomáška, č.p. 859, 742 13 Studénka 3. Informace: Hana Bártová, +420 727 881 410.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní koupaliště Ostrava-Poruba
72

Kraj má nejvíce koupališť, jinak v průzkumu propadl

Ilustrační foto

Rekreanti si stěžují i na malé hrníčky, mouchy a osamělost

Kriminalisty zaměstnává série vloupání do restaurací

Novojičínská policie eviduje v posledních dnech několik vloupání do restauračních zařízení na území města.

Manželé vyrábějí betonové zázraky

Beton. Pro většinu lidí obyčejná směs, která se používá ve stavebnictví, pro jiné kouzelný materiál, ze kterého se dají vyrobit například dýmky, reproduktory, umyvadla, panenky. Právě manželům Janě a Markovi z Milíkova se beton stal osudným v tom druhém případě.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Nepotřebné oblečení pomůže jinde

Obec Bartošovice pořádá v tomto týdnu sbírku použitého šatstva a dále obuvi, hraček a dalšího textilu a nádobí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT