Technikům se podle ní podařilo na Ostravsku opravit téměř všechny poruchy na vysokém napětí. Dodala, že velké množství poruch na nízkém napětí ještě zůstává zejména v okresech Ústí nad Orlicí a Šumperk.

Následky prudkých bouřek: kalamitní stav

K vyhlášení kalamitního stavu vedly energetiky našeho kraje noční bouře spojené se silnými nárazovými větry.

„Z důvodu velké kumulace poruch energetici vyhlásili v 8 hodin ráno kalamitní stav pro okresy Šumperk, Jeseník, Ostrava. Dispečink Skupiny ČEZ evidoval poruchy na vedení vysokého a nízkého napětí především v oblastech Karvinska, Ostravska, Opavska a Novojičínska," uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu Marie Pásková.

V Ostravě směřovaly výjezdy do městských částí Michálkovice, Heřmanice, Muglinov, Vřesina i Klimkovice.

Poruchové čety dokázaly vzniklé nepříjemnosti zdárně řešit už během noci, kdy se snažily co nejdříve obnovit dodávky elektřiny. Počet domácností bez elektrického proudu se postupně snižoval. „Celkově jich byly stovky. Naši pracovníci nejvíce vyjížděli na Karvinsko, kde byly poruchy největší," komentovala celou situaci mluvčí Skupiny ČEZ Marie Pásková.

Výjezdy hasičů

Také hasiči hlásili výjezdy. Kolem4. hodiny ranní začali vyjíždět převážně ke spadaným větvím a stromům. Nezaznamenali žádná zranění. Počet výjezdů v rámci Moravskoslezského kraje se vyšplhal až na cifru 220.

Stejně jako poruchové čety, měli i hasiči nejvíce práce hlavně na Karvinsku, kde jednotky hasičů vyjely osmdesátkrát. Bouřka se vyhnula Frýdecko-Místecku a Novojičínsku.

„V Ostravě-Zábřehu spadly nebezpečně dva smrky přes plot. Jejich odstranění trvalo dvě hodiny," dodal mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.