Už počtvrté probíhá v Kopřivnici sbírka plastových víček, jež má pomoci konkrétnímu dítěti s těžkým zdravotním postižením.

Tentokrát střádají lidé barevné uzávěry z lahví pro malého Jarečka, který trpí dětskou mozkovou obrnou a také těžkou vadou zraku i sluchu. Jeho cesta na svět nebyla vůbec jednoduchá. Narodil se předčasně, už ve 26. týdnu, a jeho porodní váha činila pouhých 740 gramů. Silné krvácení do mozku navíc způsobilo, že musel absolvovat tři operace mozku, a dnes je devítiletý chlapec odkázaný na nepřetržitou péči svých rodičů.

RECYKLACE VRŠKŮ

První várku vršků s celkovou váhou 564 kilogramy odvezly referentky rozvoje města do sběrného místa ve Vrbně pod Pradědem v polovině května. „Chceme touto cestou upozornit na to, že sbírka vršků stále pokračuje. Věříme, že přes léto nasbíráme pro Jarečka minimálně stejně," řekla za organizátorky sbírky Ester Lakatošová a pokračovala: „Nasbíraná víčka putují z radnice do vrbenské specializované firmy, která je vykupuje a v níž se recyklací přímo na místě zhotovují zahradní kompostéry a kompostovací síta. Při balení je proto nutné dbát na obezřetnost, jelikož v pytlích jsou často i jiné předměty než víčka z PET lahví, ať už se jedná o monočlánky, nůžky, fixy a další věci."

Takové předměty, jež do sběru rozhodně nepatří, mohou způsobit nejen vážné poškození zpracovatelské technologie, ale může se také stát, že várka obsahující tyto materiály nebude ve sběrném místě přijata, a tedy ani proplacena.

Sběratelé z Kopřivnice, ale i okolních obcí a měst, mohou barevná víčka shromažďovat ještě do konce září, přičemž získaným finančním výtěžkem chce město pomoci uhradit malému chlapci rehabilitaci prostřednictvím takzvané Bobathovy metody. Vítané jsou, kromě vršků od běžných PET lahví, také uzávěry od mléka anebo džusů. „Chtěli bychom připomenout, že kromě víček od chemikálií, léků a aviváže se nesbírají ani víčka od nápojů Jupík, protože obsahují gumovou vložku, a nesbírají se ani vršky od šlehačky, kávy a velká pivní víčka," upozornila dále koordinátorka sbírky.

SBĚRNÁ MÍSTA

Plastové uzávěry mohou lidé odevzdávat nejen ve vestibulu radnice, ale také v městské knihovně a jejich pobočkách, Dětském centru Motýlek, domě dětí a mládeže nebo v kopřivnických školách.

Ivana Reková