Při prvotním pohledu na katastrofální stav budovy loutkového divadla by si zřejmě málokdo myslel, že se uvnitř konají představení. Pohled na architektonickou perlu totiž rozhodně není nijak zvlášť veselý. I když je budova jednou z nejstarších staveb v Kopřivnici, postavena byla v roce 1891 pro Ignáce Šustalu mladšího, praktického lékaře a syna zakladatele kočárkovny, už léta chátrá. Zároveň více než padesát let nabízí azyl loutkovým představením a souborům. Dnes se zde scházejí dva kopřivnické loutkoherecké soubory, Rolnička a Schůdky.

„Vila rozhodně není opuštěná, jak by se mohlo zdát. Sporadicky ji využívají loutkoherecké soubory a minimálně jednou do měsíce se tam konají představení,“ nastínil dnešní využití budovy Bohdan Kotouček, projektový koordinátor kopřivnické radnice. Navíc zdůraznil, že při každém představení je kapacita devadesáti míst maximálně využita.

Budovu, ve které měly v minulosti zkušebnu i některé z kopřivnických hudebních kapel, hodlá město znovu vzkřísit. „Je to tam v krizovém stavu, od sálu nahoru je to plesnivé a špatné. Bohužel, nebo možná bohudík, není objekt památkově chráněn,“ řekl Kotouček. „Plánujeme rekonstrukci vily, máme podanou žádost o dotaci na regionální radě a předpokládáme, že do konce dubna bychom se mohli dozvědět výsledek,“ uvedla Lenka Šimečková, vedoucí oddělení strategického plánování s tím, že pokud se městu finance dostanou, zahájí se stavební práce na objektu ještě letos.

Náklady na rekonstrukci rozhodně nejsou zanedbatelné, jejich vysokou částku způsobuje podle Kotoučka fakt, že Kopřivnice hodlá zachovat původní architektonický ráz budovy. „Když by se spravovalo hodně věcí jinak, byla by částka nižší. Tak to znamená čistě na rekonstrukci asi třiatřicet milionů korun. Když se to ale spojí s audiovizuálním dovybavením a pracemi, tak se dostáváme asi na devětačtyřicet milionů korun,“ vyčíslil nákladnost rekonstrukce Kotouček.

Částka téměř padesáti milionů by však nevyřešila pouze stav chátrající budovy, ale po rekonstrukci by znamenala také kvalitní a příjemné zázemí pro divadelní a loutkoherecké soubory z Kopřivnice. „Plánuje se tam přesun asi šesti loutkohereckých souborů z domu dětí a mládeže, protože oni také bojují s kapacitou,“ vysvětlil Kotouček a dodal, že budova bude po rekonstrukci zcela využitá. „V Kopřivnici je silná divadelní scéna a soubory mají o prostory zájem. Nemáme strach, že by nebyl využitý každý metr čtverečný,“ ujistil Kotouček.

Kopřivnice v této chvíli dokončuje práce na realizační projektové dokumentaci, na základě které bude vybrán dodavatel stavby. V případě, že by na žádost o dotaci však přišla v příštích týdnech negativní odpověď, hodlá město vyrazit do boje s novou žádostí ještě do letošního podzimu. „Na tomto projektu pracujeme a chceme s tím něco dělat. Kdyby to nevyšlo teď, podáme opakovanou žádost,“ zdůraznila Lenka Šimečková.