Do hospody U Farkašů se vyznavači Vola začali scházet již před desátou hodinou dopoledne. To mnozí možná ani netušili, že budou odcházet navečer. Pravidla a systém hry totiž účastníci dohodli až na místě před turnajem. „Letos jsme zvolili systém čtyřikrát tři týmy, a hrál každý s každým. Vítězové postupují do vyřazovacího boje o první až čtvrté místo, druzí budou hrát o páté až osmé místo a poslední o deváté a dvanácté místo,“ přiblížil systém turnaje hlavní organizátor Miroslav Drozd, jemuž se sešlo dvanáct týmů tvořených dvojicemi. „Každý, kdo přišel, si alespoň pořádně zahrál těch pět zápasů,“ poznamenal Drozd.

Turnaj ve Volovi měli v Ženklavě loni premiéru. Sešlo se sedm dvojic. Letos jej ještě vyhlásili jako místní, ale příští rok by se chtěli vydat stejným směrem jako například Rybí a vyhlásit otevřený turnaj. „Už letos nám tady přijel jeden hráč z Kopřivnice,“ uvedl Drozd.

Karetní hra Vůl je krajová specialita a podle těch, kteří se v Ženklavě sešli, se hraje již jen v Rybí, Veřovicích, Bordovicích, Mořkově a Štramberku. Vůl je trochu podobný mariáši, ale není to ani mariáš ani taroky. „Počítají se jenom desítky a esa, ale nejsou tam hlášky. Trumfů je deset a nejsilnějšími jsou dámy křížová a piková, a pak sedmička hercová a ostatní herce. Narozdíl od mariáše se nehraje ve třech nebo pauzírovaný ale zásadně ve dvoučlenných týmech,“ nastínil lehce pravidla Drozd.

Předem domluvená dvojice dostane číslo, pod kterým absolvuje celý turnaj. Soupeře jí určí los. Vítěz vzájemného souboje musí získat celkově třináct bodů. „Tady se to hraje od děcka a z jiných míst tomu moc lidi nerozumí. Pokoušel vysvětlit chlapům v Novém Jičíně, ale moc to nechápali,“ prohodil jeden z karbaníků, jemuž stejně jako ostatním nešlo o putovní pohár či jinou symbolickou cenu, ale o to, aby si pořádně zahrál.

Organizátor Drozd loni premiérový turnaj v Ženklavě vyhrál. Letos bojoval o umístění na devátém až dvanáctém místě. „Jsou to pořád jenom karty a záleží taky na tom, co člověk dostane do hry,“ uzavřel Drozd.