Na první pohled obyčejná háčkovaná hračka je v porodnictví velkým pomocníkem. O kladných vlastnostech pestrobarevných chobotniček mají jasno nejen odborníci, ale také zdravotníci v Nemocnici Nový Jičín. Pozitivně ovlivňují totiž zdravotní stav zejména nedonošených dětí, neboť chobotničky s chapadly jsou pro ně maximálně uklidňující a stimulují prostředí mateřského lůna.

„Myšlenka chobotniček pro nedonošené děti přišla z Dánska, kde vědci zjistili, že předčasně narozené děti objímající chobotnice mají pravidelný tep, lépe dýchají a mají vyšší hladinu kyslíku v krvi. Hebkost hračky totiž údajně připomíná hebkost dělohy a chapadla zase pupeční šňůru. Dítě se tak cítí bezpečněji, jako by bylo ve známém prostředí,“ vysvětluje Dana Babelová, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice Nový Jičín s tím, že pozitivní vliv chobotniček je pozorován jak u novorozenců zcela zdravých, tak především u nedonošených.

Že vůbec v novojičínské nemocnici chobotničky miminka mají, je obrovská zásluha zde pracující zdravotní sestry.

NÁPAD Z DÁNSKA OSLOVIL SESTŘIČKU

„Ze své iniciativy i vlastních zdrojů je háčkuje jedna ze sestřiček novorozeneckého oddělení, Kateřina Bartoňová, která je momentálně na mateřské dovolené,“ potvrdil Tomáš Želazko, mluvčí nemocnice.

Ten zároveň dodává, že s ohledem na vysokou poptávku, by se manuálně zručné sestřičce hodil jak materiál k výrobě, tak i pomocná ruka. „Velmi oceníme dary v podobě vlny, která by mohla posloužit na výrobu chobotniček pro novorozence, a samozřejmě se stejným nadšením přivítáme i kohokoliv, kdo by byl ochoten pro děti z našeho oddělení chobotničky uháčkovat,“ pokračuje Dana Babelová.

Zájemci mohou materiál nosit přímo na novorozenecké oddělení Nemocnice Nový Jičín každý všední den mezi 8. a 16. hodinou. Kdo má chuť, může i chobotničky sám uháčkovat a pak je hotové kdykoliv do nemocnice donést. Měla by být vyrobena ze stoprocentní bavlny, její chapadly by neměla být delší než 22 centimetrů a neměla by být ozdobena žádnými knoflíky ani jinými aplikacemi.

Chobotničky na novorozeneckém oddělení Nemocnice Nový Jičín aktuálně slouží jak během hospitalizace, tak i později po příchodu domů všem dětem, které se narodily předčasně. „Po dobu hospitalizace navíc oddělení nabízí těmto předčasně narozeným dětem k zapůjčení i ručně šité čepičky, které vyrábí jedna ze sestřiček novorozeneckého oddělení, Kristýna Burgárová,“ připomíná Tomáš Želázko.

Čepičky jsou vyrobené z fleecu či bavlny a rozměrově odpovídají potřebám novorozených dětí. „Kolegyním patří za jejich aktivitu a iniciativu velký dík. Je skvělé pracovat s lidmi, kteří jsou pro svou práci tolik nadšení a dávají do ní kus sebe,“ uvědomuje si staniční sestra novorozeneckého oddělení.