Přestože byla na oficiálních stránkách Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje zveřejněna upozornění, že chřipková epidemie klepe na dveře, čekárny obvodních lékařů zatím nepraskají ve švech. Snad za to může očkování proti tomuto respiračnímu onemocnění, které probíhá už od září, snad letáky, které vyzývají občany, k dodržování přísných hygienických zásad.

Faktem ale zůstává, že praktičtí lékaři zatím nezaznamenali žádný zvýšený příliv nemocných. Výjimkou je pouze město Nový Jičín, kde kvůli vysokému výskytu respiračních onemocnění a snahou uchránit pacienty, byla pro návštěvy od 25. listopadu uzavřena místní nemocnice s poliklinikou.

Menší nárůst nemocných zaznamenali během tohoto týdne ve Štramberku: „Je pravda, že pacientů s chřipkou je o něco málo víc, ale není to nic závažného,“ řekla místní obvodní lékařka. Podobně jsou na tom i v dalších městech a obcích. „V naší ordinaci jsme zatím žádní extrémní příbytek pacientů nemocných chřipkou nezaznamenali. Jejich počet se dá srovnat se stavem z předešlých let,“ informovala Judita Jalůvková z kopřivnické ordinace o situaci ve městě. Stejnou situaci potvrzuje i Petr Hyvnar za studénecké ordinace: „Nápor pacientů zatím není, spíš mají lidi obavy z toho, že by něco chytit mohli. A ti, kteří nemocní jsou, ale nemají teploty nebo jiné komplikace, návštěvu u lékaře často odloží.“ To se ale nemusí vždy vyplatit, protože chřipka může často přejít v bakteriální zánět, jehož léčba je pak mnohem delší.

Ležet, odpočívat a pít

Lékaři pacientům nejčastěji doporučují zůstat doma a odpočívat, protože odpočinek je podle nich ten nejlepší prostředek k boji organismu s tímto virovým onemocněním. „Obecnou radou je snížit teplotu a vyčkat dva až čtyři dny doma. Pokud ale během těchto dnů nedojde k jejímu poklesu a například výrazné bolesti hlavy budou stále přetrvávat, měl by nemocný vyhledat pomoc svého obvodního lékaře,“ radí Hyvnar.

Už i na Novojičínsku se tento týden objevily první informace o tom, že do našeho kraje zavítala takzvaná prasečí chřipka. S její formou A H1N1 byli v minulých dnech v Novojičínské nemocnici hospitalizováni dva pacienti. Kvůli normálnímu průběhu onemocnění jsou však již v domácím léčení. Další případy zatím nejsou známy. „My jsme tady zatím neměli diagnostikovanou ani jednu pandemickou chřipku. Je pravda, že u jednoho pacienta jsem podezření měl a tak jsme jej poslali na testy do Fakultní nemocnice v Ostravě,“ dodal na závěr Hyvnar.

Více k prasečí chřipce v okrese se dočtete ZDE.