Samuel a Mike jsou obyčejní kluci z 5. B. Základní školy Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jak prozradila jejich třídní učitelka Miroslava Zrubková, Samuel je dobrý v matematice, Mike je zase talent na jazyky. Jsou dobří kamarádi, a tak si v úterý 20. listopadu šli hrát na hřiště u domu s pečovatelskou službou ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Jak jsme si tam hráli, tak tam najednou upadla jedna paní. Přiběhli jsme za ní a ptali se jí, jestli jí můžeme nějak pomoct. Jenže ona nám řekla, že ji asi nedokážeme postavit,“ líčil náhlou událost Mike.

Když kluci uznali, že ležící ženě s berlemi nepomohou, Mike se rozběhl hledat pomoc u někoho dospělého, Samuel mezitím vytáhl mobilní telefon a vytočil linku 155. „Řekl jsem jim, kde se nacházíme a co se stalo,“ navázal na kamaráda Samuel.

Po chvíli už byla paní v péči těch, které kluci přivolali. Jejich čin nenechala bez odezvy škola a ozvalo se také město. V pondělí 3. prosince chlapce přijal na radnici starosta Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin.

„To, co jste udělali, je věc, která dnes vůbec není standardní, kterou neudělá každý. A to, že jste té paní pomohli dostat se ze složité situace, ve které se ocitla, svědčí o tom, že jste se v životě vydali správným směrem,“ řekl mimo jiné Miroslav Halatin, který oběma zachráncům poděkoval, předal jim dárky od města a pozval je na neformální posezení i s rodiči a třídní učitelkou.

Samuelova maminka byla v době, kdy se událost stala, v zahraničí. „Volal mi to telefonem. No, byla to senzace,“ poznamenala pro Deník s úsměvem Pavla Boháčová a dodala, že Samuela pochválila a hned ale dodala, že chlapec ví, že takové chování by mělo být samozřejmostí. Mike ten den čekal na mamku, až vyjde z práce. „A když jsme šli domů, tak mi to líčil. Řekla jsem mu, že jsou šikovní, ale také, že je normální pomáhat a že bude dobře, když jim to zůstane,“ řekla Adéla Steffan.

Třídní učitelka Miroslava Zrubková na setkání uvedla, že když kluci ve třídě řekli, jaký mají zážitek, rozebrali událost s ostatními žáky. „Bylo moc dobře, že byli duchapřítomní, a měli tu odvahu a nenechali tu paní jen tak ležet. Na závěr toho, jak to kluci prezentovali, jim celá třída zatleskala,“ sdělila Miroslava Zrubková.

Klukům poděkovali ředitel školy i jeho zástupkyně a škola chce chlapce navrhnout na Cenu Michala Velíška. „Chceme to zkusit, protože si myslíme, že to není běžný čin, a ti kluci si to zaslouží,“ dodala Miroslava Zrubková s tím, že škola děti na podobné situace sice připravuje, ale vždy má největší vliv výchova v rodině.

Kluci už se za paní byli podívat v pečovatelském domě. „Poznala nás a říkala, že je šťastná, že jsme ji zachránili,“ uzavřel Mike.