Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola svaté Anežky České v Odrách se ocitla ve finanční tísni. Nutně potřebuje peníze na řešení havarijního stavu pěti stropů ve škole.

Na velmi špatný stav trámů ve stropě se přišlo při realizaci evropského projektu Modernizace odborných učeben v rámci zkvalitnění výuky. Projekt počítal s novým vybavením učeben, elektroinstalace, rozvodů vody a odpadů. „V srpnu, když jsme téměř ukončili realizaci tohoto projektu a chystali jsme se dělat závěrečné vrstvy podlah, zjistili jsme, že jsou ve špatném stavu. V jednom místě se dělník zčásti propadl, protože stál na shnilém trámu,“ popsala situaci na konci prázdnin ředitelka střední školy Pavla Hostašová. Sondy odhalily podobné problémy v dohromady pěti učebnách. „Na místě byli odborníci, statici i mykologové. Zjistili, že trámy jsou napadené vlhkostí, dřevokazným hmyzem a dřevomorkou. Odborníci vypracovali posudky a stanovili, že pět nejvíce napadených stropů je nutno vyměnit,“ dodala Hostašová. Pět stropů tvoří 10 učeben, které představují polovinu školy.

Získané peníze na opravu nestačí

Na odstranění havarijního stavu bude potřeba přesně 2 781 942 korun. „S tou částkou je velký problém. Našim zřizovatelem je biskupství ostravsko-opavské. Nemáme proto možnost získat peníze z ministerstva školství. Posílali jsme žádosti na krajský úřad, ministerstvo financí, regionální radu, městský úřad, zřizovateli a obvolávali jsme sponzory,“ upřesnila ředitelka. Peníze však prozatím poskytla Nadace Zdeňka Bakaly a Město Odry. Ostatní oslovení se k žádosti postavili z různých důvodů odmítavě. „Celou částku pokrytou nemáme a peníze stále sháníme. Máme garanci, že pokud se nám nepodaří sehnat potřebnou částku, pomůže nám zřizovatel školy,“ uzavřela Hostašová.

Odry přispěly škole taktéž finanční částkou, i když spíše symbolickou. Na posledním zasedání oderského zastupitelstva bylo rozhodnuto o poskytnutí dotace ve výši jednoho sta tisíc korun. „Ten poměr dotace k více než dvou a půl milionům se může zdát malým, ale město má v letošním roce další povinnosti a čeká velké závazky v příštím roce. Touto částkou jsme ukázali, že chceme, aby se v pracích pokračovalo a dokončily se. Je to určitým způsobem symbolická částka, ale takto se rada rozhodla,“ informoval zastupitele starosta Oder Pavel Matůšů.