Na oddělení pro dospělé čtenáře má návštěvnost stoupající tendenci již několik let,“ uvedla Vlasta Mičková z Městské knihovny v Novém Jičíně. Stoupající počet návštěvníků potvrzují také pracovnice Městské knihovny v Kopřivnici a ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Podle knihovnic je největší zájem především o beletrii. „Beletrie převažuje nad naučnou literaturou. Žádané jsou milostné romány, detektivky, studenti pak přicházejí pro doporučenou četbu a naučnou dle zájmů. Nejmenší čtenáři vyhledávají příběhy o dětech, fantasy a z prostředí kouzel,“ nastínila Marta Burianová, vedoucí Městské knihovny ve Frenštátě. Oddychovou literaturu vyhledávají čtenáři z Kopřivnice. „Nejžádanější v letošním roce je Život plný lásky od Vale Allenové, z autorů Deveraux, Steel, Viewegh. Dětští čtenáři si půjčují povinnou četbu. Ze současných autorů pro děti je pak žádaný Thomas Brezina, Letopisy Narnie od Lewise, Rowlingová, Harry Potter, Lanczová a další,“ poukázala Eva Mikušková, vedoucí Městské knihovny v Kopřivnici.

Dospělí čtenáři z Nového Jičína vyhledávají kromě beletrie také naučnou literaturu. „Hlavně z oblasti ekonomie, psychologie a pedagogiky. Už tradičně oblíbené jsou také životopisy a kuchařky,“ naznačila Mičková.