Vůbec poprvé se Alois Válek, signatář dokumentu Charta 77, setkal s Václavem Havlem 10. prosince 1988 na památné manifestaci na Škroupově náměstí v Praze. „To jsme dělali s kolegou pořadatele. 10. prosince. Stáli jsme od něho asi tři metry. Předtím jsme tam bylí osmadvacátého října a to nás rozehnali. Toto byla jediná povolená demonstrace. Tenkrát nás poprvé nerozehnali. I když, metro nezastavovala na Václaváku, ale až na Můstku,“ pousmál se Alois Válek, který se po listopadu 1989 v prvních svobodných volbách stal poslancem České národní rady.

Tam se setkal s Václavem Havlem podruhé. Tehdy, ve dnech 18. až 21. června 1991, se konala schůze České národní rady a prezident se na ni přišel podívat. Válek zapnul magnetofon a ze záznamu je slyšet jeho hlas, jak se táže prezidenta Václava Havla, jak se dívá na činnost Světového kongresu Slováků v Kanadě, a zda by tato činnost mohla mít vliv na naše styky v zahraničí. „Ta organizace měla svůj vývoj. Měla období, kdy byla pro samostatné Slovensko, a měla i údobí velmi federalistická. Záviselo to na hodně osobách, které stály v čele a mnoha dalších okolnostech,“ bylo slyšet hlas Václava Havla. Válek trochu Havlovi zazlívá, že připustil, aby se ve státních a jiných funkcích objevili komunisté. „Měli se jasně označit hajzlíkové, kteří neměli ve státní politice a státních službách co dělat. Asi se bál jít do toho radikálně. Ne že by toho zneužily nějaké protikomunistické živly, jak je nazývali. Ale mohlo by to přerůst v osobní čistky a to by dopadlo tragicky,“ poznamenal Válek.

Potřetí se sešel s Václavem Havlem ve Špalíčku v Praze. To už nebyl poslanec. „Bylo to takové neformální setkání. Tam jsem si od něj nechal podepsat knížku, kterou dělal s Karlem Hvížďalou,“ pokračoval Válek s tím, že z knihovny vytáhl knihu, na jejíž první vnitřní straně je známý podpis se srdíčkem.
Nyní se mělo uskutečnit jejich čtvrté setkání, možná nejsoukromější. „Manželka Jaromíra Šavrdy (pozn. red. ostravský spisovatel a signatář Charty 77) Dolores Šavrdová tady byla na ozařování. Řekla mi, že když byla s Havlem před dvěma roky, tak se s ním domluvila, že si musíme zavolat, abychom se mohli setkat. Že bychom za nim přijeli a s námi třeba Tomáš Hradílek (pozn. red. Poslední mluvčí Charty 77 v roce 1989) a další, kteří ještě žijí. Říkali jsme si, že by to bylo vhodné teď na jaře. No, tak už tam nepojedeme,“ povzdechl si Alois Válek.